Остання редакція: 2017-04-05
Аннотація
В.В. Сікора
Сумський державний університет, Медичний інститут, кафедра патологічної анатомії
v.sikora@med.sumdu.edu.ua
Вступ. З кожним роком все більшої актуальності набирають питання вивчення екологічно-обумовлених захворювань різноманітних органів. Серед факторів, які можуть негативно впливати на організми значне місце займають солі важких металів (СВМ).
Тому метою нашого дослідження стало вивчення морфологічних змін в стінці сечового міхура (СМ) щурів за умов вживання підвищеної концентрації СВМ протягом 90-то днів.
Матеріали і методи. Дослідження було проведене на СМ лабораторних щурів лінії Вістар, яких розділили на дві групи: контрольну (вживали звичайну воду) та експериментальну (отримували воду з комбінацією СВМ). Тварин виводили з експерименту на 90-ту добу. Для вивчення особливостей морфологічної будови стінки СМ препарати забарвлювали гематоксилін-еозином.
Результати. У порівнянні з інтактною групою, в стінці СМ щурів, що вживали суміш СВМ відмічались зміни у всіх його оболонках. У слизовій оболонці розвивалися ознаки атрофії уротелію, поодинокі ділянки десквамації, осередки плоскоклітинної метаплазії та вогнищевого ерозування. У підслизовому шарі спостерігалися ознаки помірного набряку. Зміни у м'язовій оболонці характеризувалися дистрофічно-атрофічними ознаками. Прослідковувався розвиток компенсаторної гіпертрофії збережених клітин. В оболонках СМ присутня змішано-клітина інфільтрація, що представлена лімфоцитами та численними гістіоцитами.
Висновки. Отже, довготривалий вплив підвищеної концентрації солей важких металів зумовлює негативні зміни у всіх шарах стінки сечового міхура, що проявляється значними морфологічними трансформаціями його структурних компонентів.
Перспективи подальших досліджень: Розробити шляхи корекції виявлених змін у сечовому міхурі за умов впливу солей важких металів.