Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, Здобутки клінічної та експериментальної медицини, 14 червня 2017 року

Розмір шрифту: 
ВИВЧЕННЯ СТОМАТОЛОГІЧНОГО СТАТУСУ БАТЬКІВ, ЩО МАЮТЬ ДІТЕЙ МОЛОДШОГО ВІКУ З ВИСОКОЮ ІНТЕНСИВНІСТЮ КАРІЄСУ
Вікторія Вадимівна Кузіна

Остання редакція: 2017-05-22

Аннотація


УДК 616.314-084:613.4

ВИВЧЕННЯ СТОМАТОЛОГІЧНОГО СТАТУСУ БАТЬКІВ, ЩО МАЮТЬ ДІТЕЙ МОЛОДШОГО ВІКУ З ВИСОКОЮ ІНТЕНСИВНІСТЮ КАРІЄСУ.

Кузіна В.В., Хмиз Т.Г., Костіна Т.Л.

Харківський національний медичний університет

Кафедра стоматології дитячого віку, дитячої щелепно-лицевої хірургії та імплантології, ПП «Део-Дент», м.Харків

Серед відомих причин розвитку карієсу у дітей молодшого віку стоматологічний статус батьків та близьких родичів, які безпосередньо контактують з дитиною з моменту народження, займає важливе місце. Встановлено, що батьки часто є джерелом інфікування порожнини рота дитини патогенною мікрофлорою. Але на прийомі лікар дуже часто стикається з тим, що батьки, досить молоді люди, мають проблеми із стоматологічним здоров’ям, які визначаються навіть на відстані, неозброєним оком, а це не може не позначитися в подальшому на результатах лікування у дітей. У зв’язку з цим є важливою санітарно-просвітницька робота серед цього контингенту пацієнтів.

Мета дослідження: вивчити інформованість батьків дітей молодшого віку із високою інтенсивністю карієсу про причини розвитку цього захворювання, а також їх гігієнічну поведінку щодо здоров'я ротової порожнини, дієтичні вподобання та стоматологічний статус.

Матеріал і методи Обстеження проводилося шляхом огляду порожнини рота батьків та їх анкетування. При огляді порожнини рота визначали гігієнічний індекс за Грін-Верміліоном та потребу у санації. Анкета давала можливість визначити інформованість батьків про причини розвитку карієсу у дітей, а також регулярність, тривалість чищення зубів, періодичність заміни зубної щітки і обов'язковість процедури, використання додаткових предметів та засобів гігієни, вживання газованих напоїв, солодкого чаю, соків, негазованої води, куріння при дитині у квартирі, частота візитів до стоматолога і їх причину. Результати огляду порожнини рота батьків і їх дітей були зіставлені з результатами анкетування.

Результати та їх обговорення. Обстежено 120 батьків у віці 20-32 років. При огляді порожнини рота з показником «здоровий» не виявлено жодного з батьків, з показником «санований» - 47, потребували санації 73 особи (32 жінки і 41 чоловік). Звертає на себе увагу і той факт, що серед обстежених були колеги-стоматологи, які при огляді віднесені до групи «потребує санації» і в анкетах вказали на значне вживання солодкого та відсутність регулярних оглядів дитини у стоматолога- педіатра.

При вивченні розділу анкет, який стосується інформованості батьків про причини розвитку карієсу, встановлено, що 64% респондентів більшу частину інформації отримують з ресурсів Інтернет-мережі, знають які методи лікування карієсу існують в даний час в дитячій стоматології. Але при цьому з подивом дізнаються про необхідність чистки зубів саме після сніданку, а не перед ним; про те, що дитині необхідно допомагати чистити зуби майже до прорізування постійних ікол, та не розглядати це як надмірне опікування. Незвичайним для 73% респондентів є той факт, що не загальна кількість цукру, а частота його вживання шкодить зубам дитини, і тому не можна давати малечі можливість пити солодкі напої на протязі усього дня; деякі види фруктів та овочів рекомендовані до вживання обмежено, тільки , наприклад у першій половині дня, тому, що вони містять значний відсоток вуглеводів.

Висновки В ході дослідження встановлено незадовільний стан порожнини рота батьків, чиї діти потребують стоматологічної допомоги у зв’язку із високим рівнем розвитку карієсу. Низький рівень інформованості батьків свідчить про необхідність удосконалення методів санітарно-просвітницької роботи, спрямованої на пояснення взаємозв’язку та необхідності підтримки свого стоматологічного здоров´я для збереження його у дитини.


Повний текст: PDF