Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, Здобутки клінічної та експериментальної медицини, 14 червня 2017 року

Розмір шрифту: 
ЗМІНИ ВІДНОСНИХ ПЛОЩ СТРУКТУРНИХ КОМПОНЕНТІВ КЛУБОВИХ ЛІМФАТИЧНИХ ВУЗЛІВ ПРИ КОРОТКОТРИВАЛОМУ ОПІОЇДНОМУ ВПЛИВІ
Олександра Валько

Остання редакція: 2017-06-01

Аннотація


Опіоїдні аналгетики, зокрема налбуфін, широко використовуються в медичній практиці. В науковій літературі є дані щодо впливу налбуфіну на тимус – первинний лімфоїдний орган, але відсутні дослідження щодо його впливу на вторинні лімфоїдні органи, зокрема лімфатичні вузли. Мета  дослідження: вивчити зміни відносних площ кіркової і мозкової речовин клубових лімфатичних вузлів білих щурів при короткотривалому (упродовж одного тижня) впливі на організм опіоїду налбуфіну.

Експеримент проведено на 13 білих щурах-самцях репродуктивного віку. Тваринам упродовж одного тижня щоденно вводили внутрішньом’язово налбуфін у дозі 8 мг/кг маси тіла. На гістологічних зрізах клубових лімфатичних вузлів, забарвлених гематоксиліном та еозином, морфометрично  визначали відносні площі кіркової та мозкової речовин за допомогою програм ВидеоТест-5,0, КАРРА Image Base та Microsoft Exel на персональному комп’ютері.

Встановлено, що через один тиждень після дії налбуфіну на організм білих щурів відбувається достовірне збільшення (р<0,001) відносної площі кіркової речовини на 28,7 % у порівнянні з мозковою речовиною, що становить 64,35±0,6 %, при 59,18±0,68 %  у інтактних тварин. Відповідно на 28,7 % зменшується відносна площа мозкової речовини і становить 35,65±0,59 %. Зміни відносних площ кіркової та мозкової речовин відображає кірково-мозковий індекс, який достовірно збільшується у 1,2 разів з 1,46±0,04 до 1,82±0,05. Така реакція клубових лімфатичних вузлах свідчить про наявність у цей період компенсаторно-адаптаційних процесів.


Повний текст: PDF