Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, "XXІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених", 23-25 квітня 2018 року

Розмір шрифту: 
ТИРЕОЇДНЕ ОЖИРІННЯ ЯК СТАН ПРЕДДІАБЕТУ
Катерина Сергіївна Кулікова, Анастасія Ігорівна Підкова

Остання редакція: 2018-04-01

Аннотація


Актуальність: Гіпотиреоз асоційований зі зниженням чутливості тканин до інсуліну та порушенням толерантністі до глюкози, що пояснюється більш низькою здатністю інсуліну підвищувати утилізацію глюкози в м'язах i сприяє виникненню надлишкової маси тіла, а це, в свою чергу, може викликати розвиток інсулінорезистентності (IP). Існують дані, що ризик розвитку цукрового діабету при гіпотиреозі на стадії преддіабету становить 40%.

Мета: виявити наявність ІР у пацієнтів з тиреоїдним ожирінням, порівняти результати індексу HOMA та QUICKI.

Матеріали і методи: в ендокринологічному відділенні ОКЛ м. Харкова було розраховано та порівняно індекс HOMA та QUICKI у 25 осіб з тиреоїдним ожирінням.

Результати: При оцінці результатів індексу HOMA, в 64% випадків виявлено ІР (показник в межах від 2,5 до 3,5 (N < 2,5)). У 56% пацієнтів результати індексу QUICKI були нижче 3,4 (N > 3,4). Пацієнти були розділені на 2 групи за давністю діагностики тиреоідного ожиріння: до 1 року (група I) та більше 1 року (група II). Підвищений індекс HOMA зустрічався в групі I в 25% випадків, а в групі II у 75%; знижений індекс QUICKI в групі I в 20%, а в групі II в 80%.

Висновки: Відзначено наявність ІР згідно із індексами HOMA та QUICKI, відповідно в 64% та 56% випадків. Це свідчить про те, що тиреоїдне ожиріння є одним з чинників розвитку преддіабету, що підтверджується наявністю ІР. Статистична різниця між показниками індексу HOMA та QUICKI становить 8%, що складає відмінність в результатах 1-го пацієнта.