Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, "XXІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених", 23-25 квітня 2018 року

Розмір шрифту: 
ГОРМОНАЛЬНА АКТИВНІСТЬ ШИЙКИ МАТКИ ПРИ ЦЕРВІКАЛЬНІЙ ЕКТОПІЇ НА ФОНІ ФІБРОЗНО-КИСТОЗНОЇ МАСТОПАТІЇ
Юлія Олегівна Філяк, Уляна Юріївна Мойсеєва

Остання редакція: 2018-04-01

Аннотація


Цервікальна ектопія (ЦЕ) є найчастішим фоновим захворюванням ШМ, що виникає в різні вікові періоди жінки, особливо в ранньому репродуктивному віці. У 70% випадків дана патологія є гормонально обумовленою та поєднується з фіброзно-кистозною мастопатією (ФКМ).

Мета дослідження. Встановити особливості експресії рецепторів естрогену в ШМ при ЦЕ у жінок, які не народжували на фоні ФКМ.

Матеріали та методи дослідження. Проведено морфологічне дослідження тканини ШМ 30 молодих жінок віком 18-25 років, які не народжували. Всі випадки розділені на три групи: основну групу склали 12 жінок з ЦЕ на фоні ФКМ, групу порівняння – 13 жінок з ЦЕ без патології молочних залоз та контрольну – 5 жінок без патології ШМ та молочних залоз. В роботі використані клінічні дані пацієнток та морфологічні методи дослідження: забарвлення гематоксиліном-еозином та імуногістохімічне дослідження (ІГД). Для ІГД використовували первинні моноклональні антитіла до рецепторів естрогену (ER) (клон 6F11, Novocastra) та прогестерону (PR) (клон 1А6, Novocastra).

Результати дослідження. У всіх випадках контрольної групи встановлена позитивна експресія ЕR багатошарового плоского не зроговілого епітелію (БПНЕ) ШМ. При ЦЕ відмічаються особливості експресії ЕR та PR БПНЕ ШМ, в залежності від наявності ФКМ. В основній групі дослідження відмічається негативна експресія (<10%) ЕR та PR: ЕR – у 33,33% випадках, PR – у 41,67%. В групі порівняння такий тип експресії ЕR встановлений у 15,38% жінок, PR – 23,07%. На фоні ФКМ позитивна реакція (>10%)  ЕР відмічається у 66,67% жінок, PR – у 58,33%. В групі порівняння ЕR-позитивні клітини встановлені у 84,62% жінок, PR – у 76,93%. При ЦЕ, окрім БПНЕ, >10% ЕR та PR виявляється у ділянках ЦЕ. В окремих випадках експресія ER виявляється у власній пластинці слизової оболонки (ВПСО) ШМ, позитивна експресія PR є не тільки у ВПСО, але й в БПНЕ ШМ. Найчастіше є висока інтенсивність (3+) реакції ЕR та PR, відповідно в основній групі – 58,33% та 60,67%, в групі порівняння – 53,84% та 61,54%, в контрольній – 80% та 100% .

Висновки. У молодих жінок віком 18-25 років, що не народжували при ЦЕ на фоні ФКМ має місце зниження рівня, інтенсивності та перерозподіл експресії ЕR та PR у тканині ШМ. Жінки з негативним типом експресії ЕR та позитивною реакцією PR в БПНЕ ШМ складають групу ризику, щодо розвитку у них дисплазії шийки матки та формування цервікального фактору безпліддя, що диктує вибір адекватних превентивних та лікувальних тактик ведення патології.