Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, "XXІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених", 23-25 квітня 2018 року

Розмір шрифту: 
ДИНАМІКА ЗМІН ПРООКСИДАНТНО-АНТИОКСИДАНТНОГО ТА ТИРЕОЇДНОГО ГОМЕОСТАЗУ У ЩУРІВ ІЗ ГІПОТИРЕОЇДНОЮ ДИСФУНКЦІЄЮ ТА ЗА УМОВ КОРЕКЦІЇ ПРЕПАРАТАМИ ЙОДУ І СЕЛЕНУ
Владислав Семченко, Віталій Воронич

Остання редакція: 2018-04-01

Аннотація


Актуальність дослідження зумовлена вагомою роллю дефіциту ессенціальних мікроелементів (йоду та селену) у порушенні тиреоїдного гомеостазу. Метою дослідження було вивчення прооксидантно-антиоксидантного та тиреоїдного гомеостазу у тварин із гіпотиреоїдною дисфункцією та за умов корекції препаратами йоду та селену.

Матеріал та методи дослідження. Дослідження проводили на щурах масою 120-150 г, яких розділили на чотири групи: інтактні тварини (контрольна група), тварини із дефіцитом йоду (1-ша група, n=10), тварини із корекцією гіпотиреозу: йодидом калію (йодид-100, Nycomed Merck KGaA, Німеччина) (2-га група, n=10), йодидом калію та селеном (препарат «Йосен», «OMNIFARMA», Україна) (3-тя група, n=10). Утримання, вигодовування та евтаназія відповідали чинним міжнародним вимогам щодо гуманного відношення до тварин. Гормональний статус оцінювали шляхом визначення вільних трийодтироніну (fТ3) та тетрайодтироніну (fТ4), тиреотропного гормону (ТТГ). Рівень ліпопероксидації досліджували за вмістом у сироватці крові дієнових кон’югатів (ДК) та ТБК-активних продуктів (ТБК-АП). Стан антиоксидантного захисту сироватки крові характеризували за активністю каталази (КАТ), глутатіонпероксидази (ГП), глутатіонредуктази (ГР), супероксиддисмутази (СОД), вмістом церулоплазміну (ЦП), насиченістю трансферину залізом (НТр).

У результаті дослідження у тварин 1-ї дослідної групи виявили зменшення вмісту fТ3 та  fТ4 на тлі зростання рівня ТТГ у сироватці крові щодо контролю. У тварин цієї групи спостерігали достовірне збільшення вмісту ДК та ТБК-АП, зростання активності КАТ та зниження вмісту ЦП, активності ГР, ГП, СОД,  НТр (на 21-65 %, р<0,05) щодо контрольних даних. Уведення тваринам йодиду калію супроводжувалось стабілізацією тиреоїдного та прооксидантно-антиоксидантного гомеостазу. У тварин 3-ї дослідної групи (уведення препарату «Йосен») більшість досліджуваних показників достовірно не відрізнялись від контрольних даних.

Висновки. Порушення тиреоїдного гомеостазу супроводжується активацією ліпопероксидації на тлі пригнічення антиоксидантного захисту організму. Ефективним для відновлення тиреоїдного статусу та перебігу киснезалежних реакцій є йодид калію. Ефект корекції зростає за умов введення тваринам йодиду калію та селену у складі препарату «Йосен».