Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, "XXІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених", 23-25 квітня 2018 року

Розмір шрифту: 
ПОРІВНЯЛЬНЕ ФАРМАКОГНОСТИЧНЕ ВИВЧЕННЯ ВИДІВ РОДУ ОCIMUM L.
Ксенія Ярославівна Войтів

Остання редакція: 2018-04-01

Аннотація


Види роду Васильки, або Базилік (Осітит L.) – неофіцинальні лікарські рослини родини Ясноткові, у яких лікувальні властивості вдало поєднуються із приємними смаком та запахом, вже тривалий часвикористовуються в народній медицині України та зарубіжних країн.

Метою даної роботи було фітохімічне та морфолого-анатомічне дослідження надземної частини двох культивованих видів роду Осітит – О. атеrісапит L. та O. sanctum L. Надземну частину рослин зрізали під час цвітіння та сушили в тіні.

Ідентифікацію сполук вторинного синтезу у траві рослин здійснювали за допомогою загальноприйнятих якісних реакцій, а також паперової, тонкошарової та газової хроматографії; кількісний вміст сумигідроксикоричних кислот визначалиспектрофотометрично (в перерахунку на кислоту розмаринову), ефірної олії – методом гідродистиляції.Для мікроскопічного дослідження трави рослин використовували загальноприйняті методи аналізу.

У результаті проведених досліджень ідентифіковано наявність флавоноїдів, гіідроксикоричних кислот, дубильних речовин та сапонінів у водних і водно-спиртових витягах надземної частини рослин, а також встановлено їх основні морфолого-анатомічнідіагностичні ознаки.

На основі перегонки із водяною парою встановленонаявність 0,72 % ефірної олії в траві О. атеrісапит та 0,64 % - в траві O. sanctum. Методом газової хроматографії (хроматограф Agilent Technologies 6890 Nз мас-спектрометричним детектором 5973N) в ефірній олії О. атеrісапит виявлено 46 компонентів, серед яких домінували ліналоол, метилхавікол та 1,8-цинеол; утраві O. sanctum ідентифіковано 35 компонентів, серед яких переважали евгенол, метилхавікол та β-бісаболен. За наявністю піни при збовтуванні водних витягів трави рослин ідентифіковано сапоніни. Кількісний вміст гідроксикоричних кислот у 70 % етанольних витягах надземної частини рослин склав 3,48 % у траві О. атеrісапит і 2,96 % - у траві O. sanctum. Одержані дані будуть враховані при плануванні подальших фармакогностичних досліджень надземної частинирослин.