Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, "XXІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених", 23-25 квітня 2018 року

Розмір шрифту: 
ІДЕНТИФІКАЦІЯ СПОЛУК ФЕНОЛЬНОГО ПОХОДЖЕННЯ У ЛИСТКАХ ТА КОРЕНЯХ СЕРПІЮ УВІНЧАНОГО
Іванна Василівна Балицька

Остання редакція: 2018-04-01

Аннотація


Серпій увінчаний (Serratula coronata L.) – багаторічна полікарпічна, симподіальна, з напіврозетковим типом структури надземних пагонів трав’яниста рослина родини айстрові. Серпій увінчаний використовується у народніймедицині і є перспективним для офіцинальної завдяки багатому хімічному складу і наявності полігідроксильованих стероїдів (екдистероїдів), джерелом яких ввжається офіцинальна лікарська рослина – Rhaponticum carthamoides(Willd. Iljin). Екдистероїди цінні тим, що виявляють антиоксидантну, адаптогенну анаболічну, мембраностабілізуючу, імуномодулюючу антигіпоксичну, стреспротекторну та інші види активності.

У джерелах наукової літератури немає інформації про вміст фенольних сполук(флавоноїдів, гідроксикоричних кислот, дубильних речовин, кумаринів) у надземних та підземних органах серпію увінчаного.

Метою нашої роботи було визначення якісного складу гідроксикоричних кислот та флавоноїдів у досліджуваній сировині .

Вміст флавоноїдів та гідроксикоричних кислот визначали у водно-спиртовій витяжці з листків та коренів серпію увінчаного. Якісними реакціями («ціанідинова проба», з лугом, з ферум (ІІІ) хлоридом) у сировині серпію увінчаного встановлено наявність флавоноїдів. Наявність гідроксикоричних кислот у досліджуваній сировині встановлювали за реакцією з розчином ферум (ІІІ) хлориду. Спостерігали появу зелено-сіруватого забарвлення.

Методом тонкошарової хроматографії у системі розчинників н-бутанол-ацетатнакислота-вода очищена Р (4:1:2) та 15 %розчин ацетатної кислоти у порівнянні зі стандартними зразками у листках серпію встановлено наявність хлорогенової та розмаринової кислот, апігеніну, рутину та кверцетрину. У коренях серпію встановлено наявність хлорогенової кислоти та сліди розмаринової, рутину, апігеніну, кверцетрину.

Експерментальні дані вказують на перспективність подальшого дослідження серпію увінчаного.