Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, "XXІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених", 23-25 квітня 2018 року

Розмір шрифту: 
PANDAS-СИНДРОМ – НОВИЙ ПОКАЗ ДО ТОНЗИЛЕКТОМІЇ ?
Станіслав Дмитрович Андрушко

Остання редакція: 2018-03-30

Аннотація


Актуальність

Наявність або загроза розвитку стрептокок-асоційованих захворювань є показами для проведення пацієнту планової тонзилектомії. І хоча значення стрептококової інфекції в розвитку гострої ревматичної лихоманки, нефропатії не викликає сумнівів, відносно недавно з’явилися повідомлення про існування ще одного стрептокок-асоційованого захворюванням – PANDAS-синдрому. Вперше синдром описаний в 1998 році співробітниками Національного Інституту Психічного Здоров’я Меріленда (США) на підставі аналізу обстеження 50 дітей з обсцесивно-компульсивними розладами, котрі виникали після перенесеної стрептококової інфекції

Мета

Визначити доцільність і ефективність тонзилектомії в лікуванні дітей із PANDAS-синдромом на підставі результатів ретроспективного пошуку наукової літератури та аналізу клінічних випадків.Матеріали і методиПроведено ретроспективний пошук по науко-метричним базам даних PubMed, Cochrane Library, and Scopus з використанням ключових слів «PANDAS» і «treatment». Здійснений аналіз лікування двох дітей із  PANDAS-синдромом.

Результати

В процесі наукового пошуку вдалося знайти 169 джерел, з котрих умовам пошуку відповідали 71 наукова публікація. При цьому тільки в 6 з них висвітлювалися аспекти проведення тонзилектомії як метода лікування PANDAS-синдрому. Ефективність тонзилектомії при лікуванні PANDAS була вивчена переважно на окремих клінічних випадках. Так, в оглядовій статті Jochen P.Windfuhr (2016) наводить дані шести статей, в 4-х з котрих засвідчене повне зникнення симптоматики, в двох – значне покращання і зменшення дози необхідних психотропних засобів. Під нашим спостереженням було двоє дітей, у котрих згідно з критеріями Swedo можна діагностувати PANDAS-синдром. Вік обох дітей – 8 років, батьки з точність до дня можуть чітко вказати початок обсцесивно-компульсивних розладів. У хлопчика мали місце нав’язливі кліпання очима, посіпування кінцівок, зміни почерку, девіації поведінки, різке зниження успішності навчання; у дівчинки – тики мімічних м’язів. В обох дітей спостерігалися ознаки хронічного тонзиліту і високий титр антистрептолізину О. Хлопчику тонзилектомія проведена через 9 місяців після початку захворювання, дівчинці – через 2 тижні; період спостереження після втручання складає 2 роки і три місяці відповідно. У дівчинки повне зникнення симптомів зафіксоване вже на третій день після операції, у хлопчика зберігається гіперкінетичний синдром, який повністю зникає на період курсів антибактеріальних препаратів.

Висновки

При визначенні лікувальної тактики у дітей із хронічним тонзилітом окрім частоти стрептококових ангін до уваги слід брати наявність інших стрептокок-асоційованих розладів, зокрема  PANDAS-синдрому.