Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, "XXІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених", 23-25 квітня 2018 року

Розмір шрифту: 
РАННЯ ДІАГНОСТИКА АСЕПТИЧНОГО НЕКРОЗУ ГОЛІВКИ СТЕГНОВОЇ КІСТКИ, ЗВ'ЯЗОК З КОМОРБІДНИМИ ПАТОЛОГІЯМИ ТА ЕТІОЛОГІЄЮ
Михайло Володимирович Пилипчук, Оксана Миколаївна Казмірчук

Остання редакція: 2018-03-31

Аннотація


Актуальність: Асептичний некроз голівки стегнової кістки (АНГСК) – важлива соціально-медична патологія, яка вражає переважно працездатне населення, його етіопатогенез вивчений недостатньо. Відомо, що більшості пацієнтам виконується тотальне ендопротезування кульшового суглобу, а ефективність більш щадних методів лікування значно знижується, тому питання раннього виявлення та впровадження чіткої діагностичної схеми при АНГСК є  доволі важливим.

Мета: Визначити роль етіологічних факторів та коморбідних станів в розвитку АНГСК. Запропонувати алгоритм діагностики ранніх стадій АНГСК.

Матеріали та методи: У дослідження включено 40 пацієнтів (52 суглоба) з АНГСК , з них 28 чоловіків(70%) та 12 жінок(30%), середній вік 49±2 роки. Опрацьовано анамнестичні та клініко-рентгенологічні дані, результати додаткових методів дослідження.

Результати: Стаж хвороби госпіталізованих пацієнтів, перевищував 2р. Одностороннє ураження спостерігалось у 28 хворих(70%), двостороннє-у 12(30%). Етіологічна структура: ідіопатичний-2(30%), посттравматичний-9(23%), пільгові категорії населення (постраждалі від Чорнобильської катастрофи)-12(30%), медикаментозна терапія глюкокортикоїдами та цитостатиками, зловживання алкоголем-7(17%). У 11 пацієнтів виявлено субкомпенсований цукровий діабет. Рентгенологічно у 2(5%) хворих виявлено II фазу АНГСК, у 38(95%) - III і IV. ІМТ ≥29,9 у 6(15%) людей. Найчастіші початкові прояви: періодичний наростаючий біль в ділянці стегна(70%), іррадіація болю в коліно(30%), зменшення ефективності звичних доз НПЗП(23%), поява болю в спокої(85%), в подальшому-кульгавість(95%), зменшення амплітуди рухів(100%)

Висновки: Для виключення або підтвердження ранніх стадій АНГСК пацієнтів з підвищеним рівнем глюкози крові, які належать до пільгових категорій населення, з ожирінням при появі описаних початкових симптомів за  відсутності рентгенологічних ознак АНГСК та виключенні інших органічних захворювань кульшового суглобу рекомендовано направляти на МРТ обстеження.