Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, "XXІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених", 23-25 квітня 2018 року

Розмір шрифту: 
ОЦІНКА ЕТІОЛОГІЧНИХ ПРИЧИН ВИНИКНЕННЯ СЕРЦЕВОЇ НЕДОСТАТНОСТІ З РІЗНОЮ ФРАКЦІЄЮ ВИКИДУ
Михайло Володимирович Пилипчук

Остання редакція: 2018-03-29

Аннотація


Актуальність: Серцева недостатність (СН) залежно від фракції викиду (ФВ) відрізняється за демографічними показниками, етіологією та відповіддю на лікування. Можливі причини виникнення СН з середньою ФВ (срФВ), в тому числі коморбідні стани та методи лікування, на сьогодні залишаються «сірою зоною» сучасної кардіології.

Мета: Вивчити та порівняти етіологію виникнення, коморбідні стани у хворих на СН з різною ФВ, оцінити використання цих даних для профілактики виникнення і вдосконалення методів лікування даної патології, особливо у пацієнтів з срФВ.

Матеріали та методи: У дослідження включено 39 пацієнтів – 22 (56,4%) жінок і 17 (43,6%) чоловіків (вік 23-78 років). Хворих на СНсрФВ – 26 (66,7%) та з нормальною ФВ - 13 (33,3%). Всім пацієнтам проводився збір скарг, анамнезу, фізикальні та антропометричні вимірювання, лабораторні та інструментальні методи обстеження, оцінювалась швидкість клубочкової фільтрації. Проводився аналіз усіх отриманих даних досліджуваних за допомогою статистичних методів Statistica for Windows 12.0.

Результати: Пік вікової захворюваності у пацієнтів з срФВ та збереженою ФВ (збФВ): 45–59 та 60-75 років відповідно. При СНсрФВ наявність артеріальної гіпертензії (АГ) визначено у 14 (53,8%) пацієнтів: АГ ІІ у 8 (30,8%) та АГ ІІІ у 6 (23,1%) досліджуваних відповідно. При статистичній обробці виявилось, що серед хворих з СНсрФВ та тривалою АГ з частотою 5:3 спостерігається наявність супутньої ІХС, фібриляції передсердь та блокади ніжки пучка Гіса. У пацієнтів з СН і збФВ АГ наявна у 100% хворих - АГ ІІ у 11 (84,6%) та АГ ІІІ у 2 (13,4%) пацієнтів, супутня патологія: стабільна ІХС та міокардіосклероз -у 8 (61,5%), фібриляція передсердь у 3 (23%).

Висновки: За нашими даними сприяти розвитку «проміжної» СН може поєднання певних захворювань ССС, а саме ІХС, ГХ, ФП та/або блокади ніжки пучка Гіса, тоді як СН зі збФВ – ГХ та ІХС. Визначення певних відмінностей між можливими причинами виникнення СН із середньою та збереженою ФВ потребує подальших досліджень.