Остання редакція: 2018-03-28
Аннотація
Актуальність теми: Одним із найважливіших завдань медицини є дослідження механізмів впливу різноманітних чинників на організм з метою попередження та лікування патології. В останні десятиліття захворюваність на бореліоз в країнах світу та в Україні прогресивно зростає. Іксодовий кліщовий бореліоз (синоніми – хвороба Лайма, Лайм-бореліоз) – найпоширеніша у країнах Європи та Південної Америки природно осередкова трансмісивна інфекція. Це порівняно «молода» для нашої держави хвороба, офіційна реєстрація якої розпочалася в Україні з 2000 року. Тому дослідження системного кліщового бореліозу, з’ясування суті захворювання, шляхів передачі, перебігу, епідеміології є надзвичайно актуальним.
Мета дослідження: Дослідити етіологічні та епідеміологічні особливості системного кліщового бореліозу (хвороби Лайма), шляхи передачі, характер перебігу, охарактеризувати захворюваність на бореліоз в країнах світу та в Україні, а також проаналізувати поширеність захворювання в районах Тернопільської області.
Методи дослідження: епідеміологічний, статистичний, інформаційний аналіз наукової літератури.
Результати: Результати обчислень показали, що кількість зареєстрованих хворих на Лайм-бореліоз у Тернопільській області зростала протягом досліджуваного періоду з 2009 по 2016 роки, також спостерігається зростання рівня захворюваності на хворобу Лайма з розрахунку на 10000 населення, що проживає у Тернопільській області. Можна зазначити, що найбільш інтенсивне зростання даного захворювання у Тернопільській області було зареєстровано у два етапи: у період з 2010 по 2011 роки та з 2014 по 2015 роки. Ймовірно, що це пов’язано з покращенням діагностики Лайм-бореліозу та обізнаності населення та медичних працівників із даною хворобою, але не слід виключати вплив циклічних змін у поширеності збудника та його переносників у природньому середовищі.
Висновки: Дане дослідження відкриває нові перспективи ранньої діагностики та профілактики хвороби Лайма, що в цілому дозволить зменшити захворюваність на системний кліщовий бореліоз.