Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, "XXІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених", 23-25 квітня 2018 року

Розмір шрифту: 
Медико-соціальні аспекти цукрового діабету 2 типу
Аліна Олегівна Мороз

Остання редакція: 2018-03-27

Аннотація


Мороз Аліна

Медико-соціальні аспекти цукрового діабету 2 типу

Кафедра мікробіології, вірусології та імунології

Науковий керівник: канд. мед. наук, доцент Н.М. Олійник

ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України»

м. Тернопіль, Україна

Цукровий діабет (ЦД) є пріоритетною проблемою у системі охорони здоров’я  усіх країн світу, оскільки займає третє місце за розповсюдженістю та летальністю серед населення після серцево-судинних та онкологічних захворювань. За оцінками експертів ВООЗ, кількість осіб у світі, які страждають від цукрового діабету до 2025 року зросте до 330 млн, що дає підстави говорити про «глобальну епідемію діабету». Зокрема, 50% усіх хворих на ЦД становлять особи працездатного віку 40-59 років. Захворювання безпосередньо впливає на показники смертності хворих, підвищуючи їх у 2-3 рази. Основними причинами розвитку ЦД 2 типу є зміна характеру харчування, малорухомий спосіб життя, стреси, збільшення середньої тривалості життя населення. Важливу роль відіграє спадковість. ЦД 2 типу значно молодшає, в окремих країнах розповсюдженість серед дітей досягає 2 %.

Основою патогенезу ЦД 2 типу є інсулінорезистентність. Дані літератури свідчать про існування генетичних мутаційних дефектів, що обумовлюють ризик розвитку ЦД 2 типу. Розвиток ускладнень цукрового діабету і прогноз перебігу залежать від патоморфологічних змін, зумовлених нейропатією у поєднанні з мікро- та макроангіопатією. Захворювання може бути смертельно небезпечним за своїми пізніми  ускладненнями. За даними ВООЗ кожні 10 с у світі гине один хворий на ЦД. В Україні на даний час нараховується близько 2 млн хворих на ЦД. Кількість ампутацій, пов’язаних із ускладненням цукрового діабету, за минулий рік в Україні склала близько 4000. Таким чином, проблема цукрового діабету не є суто медичною, а й соціальною, яка вимагає серйозних фінансових і наукових рішень з метою профілактики захворювання та попередження розвитку ускладнень.