Остання редакція: 2018-03-27
Аннотація
Кафедра ЛОР-хвороб
Науковий керівник: В.В.Кіщук (д.мед.н., проф..)
Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова
м. Вінниця, Україна
Актуальність: Захворювання голосового апарату серед музикантів-вокалістів, зустрічаються значно частіше у порівнянні з особами, які не мають професійного відношення до музики. Несвоєчасна діагностика та неефективне лікування веде до розвитку ускладнень та швидкого розвитку професійної непридатності.
Мета: Виявити основні причини голосової патології у співаків, поширеність та взаємозв’язок між захворюваннями голосового апарату та жанровою направленістю співаків.
Матеріали та методи: проаналізовано медичні карти та оглянуто 48 різножанрових вокалістів за використанням оториноларингологічних та фоніатричних методів, а саме непрямої ларингоскопії та ларингостробоскопії. Проведено порівняльний аналіз з даними у вітчизняних та зарубіжних фахових виданнях.
Результати: За даними різних авторів, найчастіша причина тимчасової втрати працездатності серед співаків обумовлена захворюваннями гортані, коливається від 36 до 52%. Виявлена залежність між жанром виконання та органічними захворюваннями голосових складок, які зустрічаються частіше у артистів опери та рок-вокалістів, в дослідженні у 27% випадків. Проявляються у вигляді хронічних ларингітів, а саме: «співочих вузликів», маргінального хордиту, крайової кісти, контактних виразок та крововиливів у голосові складки. Функціональні порушення зустрічаються частіше у хористів, виявлено у 30% співаків відповідного жанру, проявляючись у вигляді гіпокінетичної та гіперкінетичної дисфонії, фонастенії. При зверненні до фоніатра вокалісти пред'являють скарги на охриплість, погіршення акустичних властивостей голосу, кашель, біль в горлі, швидку втому голосу.
Висновки: Виявлено основні причини та взаємозв’язок між захворюваннями голосового апарату та жанровою направленістю співаків. У артистів опери та рок-вокалістів проявляються переважно у вигляді органічних уражень, у 27% оглянутих співаків відповідних жанрів. Функціональні порушення зустрічаються частіше у хористів, в 30% випадків.