Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, "XXІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених", 23-25 квітня 2018 року

Розмір шрифту: 
ПЕРЕБІГ КАШЛЮКУ У ДІТЕЙ В СУЧАСНИХ УМОВАХ
Оксана Миколаївна Казмірчук

Остання редакція: 2018-03-27

Аннотація


Актуальність: За даними МОЗ України (2017р.), охоплення щепленнями дітей в середньому складає 20% (рекомендовано-95%), що сприяє підвищенню захворюваності та зростанню частки важких форм інфекції у дітей.

Мета: Проаналізувати захворюваність та перебіг кашлюку у дітей за допомогою міжнародної шкали Preziosi&Halloran.

Матеріали та методи: Ретроспективний аналіз 27 історій хвороб дітей з діагнозом «кашлюк», які лікувались у Вінницькій обласній клінічній дитячій інфекційній лікарні (ВОКДІЛ) у ІІ півріччі 2017р.

Результати: Дослідження включало 14 хлопчиків (52%) і 13 дівчаток (48%), серед яких переважали діти 1-3 р.(30%, 8 дітей). Середній вік–2р.7міс.±7 міс. Важливо, що лише 4 дітей (15%) були щеплені згідно з календарем вакцинації.

Пароксизмальний кашель як початковий симптом спостерігався у всіх дітей, репризи-у 13(46%), апное-у 1(4%), приступи кашлю з блюванням-у 5(18%). Для оцінки клінічних симптомів та важкості інфекції була використана міжнародна бальна шкала Preziosi&Halloran, згідно з якою перебіг захворювання у 21 дитини (75%) був визначений як легкий (≤6 балів), а у 7(25%) – важкий (>6 балів). У групі дітей з важким перебігом жодна дитина не була вакцинована, найбільшу частку склали діти 1-3р. (4 дитини, 57%). Класична лабораторна тріада відмічалась у 9(32%) дітей. Результати бакпосіву у всіх дітей були негативними, а у 10 дітей (36%) при проведенні ІФА титр антитіл Іg М був підвищений.

Вибір етіотропної терапії був зумовлений ефективністю щодо B.pertussis, тому  було призначено: цефалоспорини 15(53%) пацієнтам, фторхінолони-4(14%), аміноглікозиди-2(7%), макроліди–6(25%).

Висновки: В сучасних умовах  найчастіше хворіють  діти раннього віку, важчий перебіг кашлюку у яких підтверджений оцінкою за шкалою Preziosi&Halloran. При підтвердженні діагнозу пріоритетом повинен бути ІФА, який є більш чутливим порівняно з бактеріологією. Відповідно до протоколів лікування з етіотропною метою слід призначати макроліди, однак застосування інших груп антибіотиків також можливе.