Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, "XXІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених", 23-25 квітня 2018 року

Розмір шрифту: 
МЕТОДИКА СТИМУЛЯЦІЇ ІНІЦИАТИВНИХ РУХІВ ПРИ ФРІЗІНГ – ЕПІЗОДАХ ХВОРОБИ ПАРКІНСОНА
Олександр Марченко

Остання редакція: 2018-03-27

Аннотація


Найбільшою проблемою для хворих на пізніх стадіях  є поступальна нестійкість. Для більшості хворих характерний такий симптом як фрізінг (замерзання).

Застигання (freezing) характеризується раптової втратою рухової активності на кілька секунд або хвилин. Цей феномен називають « Раптовим вимиканням».

Методика ініціативних рухів при фрізінгу через вузький простір( наприклад  двері) полягає в тому, що коли пацієнт бачить відкриті двері, він починає задавати собі ритм та починати рух за ним. Можна марширувати піднімаючи коліна якомога вище і це зупиняє блокування рухів і допомагає пройти через двері. Для спрощення задання ритму  пацієнт повинен вести рахунок, приміром: раз, два, три, чотири ... Або використовувати ритмічну музику.

Методика ініціативних рухів при початку руху

Є періоди коли хворий відчуває, що його ноги приклеєні до підлоги до такої міри, що велика небезпека падіння. Ми пропонуємо хворому встати у вертикальне положення, глибоко дихати і потім ритмічно крокувати (йти).  використовуючи рахунок, для ходьби найкраще застосовувати ритм: раз, два ...

Не у всіх пацієнтів виходить одразу йти під ритм. Також паралельно ритмовій методики, ми пропонували інший спосіб. Для цього кожному пацієнту потрібна стороння допомога іншої людини, яка ставить ногу перед хворим, а той у свою чергу переступає. Після такого переступання кроки становляться знову маленькими, пацієнтові необхідно постійно створювати бар'єр, через який він може пройти. Для тренування ми ставили різні предмети через які пацієнти переступали, це дуже допомагає при прогулянці на відкритій місцевості (з помічником). Також для спрощення можна використовувати музичні прилади, з ритмічними мелодіями, які також допомагають задавати ритм.

Для позитивного результату, ми тренували сконцентрованість хворих, тому що це один з ключових чинників для успіха. Пацієнт повинен бути сконцентрований на кожному кроці, а інакше передача імпульса сповільниться. Післе багатьох тренувань такі реакції на рахунок або бар'єр стають автоматичними, при їх постійному тренування.

ВИСНОВКИ:

Порівняли дві методики реабілітації хворих Паркінсонізмом. Та експериментально підтвердили, що методика стимуляції ініціативних рухів ефективніше майже в чотири рази за звичайну методику фізичної реабілітації.

Згідно результатів експерименту можна зробити висновок, що за допомогою методики стимуляції ініціативних рухів, пацієнти краще пристосовуються до  фрізінг – епізодів. Ця методика допомагає хворим особливо третьої стадії починати рух після застигання, тому що саме на цієї стадії найбільш часто проявляється явище фрізінг, котре може призвести до падіння. Також після багатоденних тренувань збільшується довжина кроку, покращується підтримка рівноваги, зменшуються фрізінг - епізоди. Але все ж таки потрібно зазначити, що без медикаментозного лікування прогресу не буде. Методика за допомогою ритму, не потребує ніяких матеріальних коштів, тому вона дуже вигідна для використання при реабілітації хворих Паркінсонізмом.