Остання редакція: 2018-03-26
Аннотація
ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет
імені І.Я. Горбачевського МОЗ України»
Кафедра управління та економіки фармації з технологією ліків
Науковий керівник – засл.діяч науки і техніки України,
д.біол.н., проф. І.М. Кліщ
Цукровий діабет (ЦД) є однією з найчастіших причин інвалідизації і летальності населення, що обумовлено його судинними ускладненнями. Атеросклероз, який значно частіше зустрічається при ЦД, розвивається як результат взаємодії декількох факторів ризику, до яких відносяться гіперглікемія, гіперліпідемія з дисліпідемією, інсулінова резистентність і гіперінсулінемія, дисбаланс в системі прооксиданти-антиоксиданти та ін. З огляду на це, пошук фітозасобів, які поєднають гіпоглікемічну, гіполіпідемічну та антиоксидантну активність є актуальним завданням сьогодення.
Метою роботи було дослідити гіполіпідемічну активність сухого екстракту листя шовковиці білої (ЕШ) на моделі твінової гіперліпідемії у щурів.
Методи дослідження. Експеримент проводили на білих нелінійних щурах-самцях масою 280-320 г. Крім дослідної групи, які отримували перорально ЕШ у дозі 200 мг/кг маси тіла, була також сформована група контрольної патології та інтактна група, які отримували воду дистильовану в еквівалентній кількості. Зондування проводили протягом 10 днів.
Гіперліпідемію моделювали шляхом одноразового внутрішньоочеревинного введення детергенту ТВІН-80 у дозі 200 мг/100 г маси тіла. На період дії ТВІН-80 тварин залишали голодними. Через 9 годин тварин виводили з експерименту під тіопенталовим наркозом (50 мг/кг).
Кров центрифугували та відділяли сироватку, у якій визначали вміст загального холестеролу (ЗХ), тригліцеридів (ТГ) та загальних ліпідів (ЗЛ) за допомогою стандартного набору реактивів фірми «Felicit Diagnostic» (Україна).
Основні результати. У результаті вивчення гіполіпідемічної активності ЕШ в умовах твінової гіперліпідемії було встановлено, що у тварин контрольної групи порівняно з інтактною спостерігалося вірогідне підвищення рівня оцінюваних показників ліпідного обміну. Рівень ЗХ в дослідній групі становив 1,29 ммоль/л, ТГ – 0,79 ммоль/л, ЗЛ – 8,73 г/л, що відповідно на 33,51 %, 26,17 % та 12,53 % нижче, від показників групи контрольної патології.
Висновки. Отримані результати дослідження підтверджують виражену гіполіпідемічну дію, в порівнянні з інтактною групою та контрольною патологією, а екстракт шовковиці може бути перспективним у створенні лікарських засобів для корекції цукрового діабету.