Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, "XXІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених", 23-25 квітня 2018 року

Розмір шрифту: 
ОСОБЛИВОСТІ МОРФОГЕНЕЗУ СУДИННОГО РУСЛА ЖОВЧНОГО МІХУРА ТА МІХУРОВОЇ ПРОТОКИ У ЗАРОДКІВ ТА ПЕРЕДПЛОДІВ ЛЮДИНИ
Євген Іванович Дивоняк, Оксана Зеновіївна Проців, Сергій Володимирович Хіблень

Остання редакція: 2018-03-22

Аннотація


Велика кількість статей присвячена вивченню жовчних шляхів, але лише деякі з них торкалися деталізації особливостей топографії їх закладки у пренатальному періоді онтогенезу. Мета дослідження – встановлення особливостей морфогенезу та структури судинного русла жовчного міхура та міхурової протоки в ранньому періоді онтогенезу людини.

Із застосуванням низки морфологічних методів дослідження (відповідно до основних біоетичних положень, Наказів МОЗ України та інструкцій) на базі Чернівецької ОКМУ "Патологоанатомічне бюро" вивчено 48 препаратів зародків та передплодів людини 4-12 тижнів розвитку.

Наприкінці 4 тижня розвитку зародка клітини проксимального печінкового дивертикула (джерела зачатків позапечінкових жовчних проток) ентодермального відростка первинної кишки утворюють зачатки жовчного міхура, міхурової протоки та проксимального відділу печінкових проток. Судинне русло жовчного міхура та міхурової протоки представлене сіткою артерій і ланцюгом поздовжніх артеріальних анастомозів, що супроводжують їх стінки, судинними сплетеннями в усіх шарах стінок. Внутрішньостінкові спіральні артерії міхурової протоки мають коловий напрямок, а навколо її гладкої частини – представлені сіткою артерій, яка продовжується як артеріальна мережа позапечінкових жовчних шляхів. Венозні сплетення розташовані поза артеріальними сплетеннями. Навколо міхурової протоки виявили топографічні та анатомічні відмінності ангіоархітектоніки: у 77 % випадків знайдено артеріальні кільця, що з'єднують верхній відділ власної печінкової артерії та міхурової артерії. Навколо міхурової артерії, на відміну від інших сегментів позапечінкової жовчної протоки, венозна мережа лежить глибше, ніж артеріальна. На початок другого триместру міхурова протока у плодів чоловічої статі розташовується скелетотопічно найнижче у плодів з найвищим і найнижчими коефіцієнтами конституційного типу, тоді як у плодів жіночої статі вона не залежить від конституційного типу. Період інтенсивного росту жовчного міхура та міхурової протоки упродовж 4-5 тижнів розвитку можна вважати одним із критичних періодів розвитку позапечінкових жовчних шляхів.