Остання редакція: 2018-03-21
Аннотація
Кравців Ольга Володимирівна
ДИНАМІКА ЗМІН ПОКАЗНИКІВ ЕНДОГЕННОЇ ІНТОКСИКАЦІЇ У ЛАБОРАТОРНИХ ЩУРІВ РІЗНИХ ВІКОВИХ ГРУП В УМОВАХ ПОЛІТРАВМИ
Кафедра медичної біохімії
Науковий керівник: д. м. н., доц. Підручна С. Р.
ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України»
м. Тернопіль, Україна
Актуальність. Збільшення кількості травм в усьому світі залишається однією з актуальних соціально-економічних проблем сучасності. В Україні щороку травми різного ступеня важкості отримує близько 10% населення. Смертність від нещасних випадків і травм в Україні зростає в середньому на 1% щорічно.
Мета дослідження – дослідити вміст молекул середньої маси та еритроцитарний індекс інтоксикації у тварин 3, 6 та 24-місячного віку у ранні та пізні терміни після моделювання політравми.
Методи дослідження. В експерименті використано 50 нелінійних білих щурів, у яких моделювали тяжку травму. Контрольну групу склали інтактні тварини, які утримувалися у стандартних умовах віварію. Декапітацію тварин проводили під легким ефірним наркозом на 1-шу, 3-тю, 24-ту години та 14 добу експерименту, дотримуючись принципів Європейської конвенції із захисту лабораторних тварин (Страсбург, 1986). Для дослідження використовували сироватку крові. Ступінь вираженості токсичного синдрому оцінювали за вмістом молекул середньої маси (МСМ) та ендогенного індексу інтоксикації. Отриманий цифровий матеріал оброблявся методом варіаційної статистики з використанням критерію Стьюдента. Результати вважалися достовірними при значеннях р<0,05.
Результати. Особливості змін маркерів ендогенної інтоксикації були близькими між собою за спрямованістю та ступенем вираженості, що свідчить про сумацію токсичних ефектів. Суттєве збільшення вмісту МСМ та величини ЕІІ спостерігалося у молодих статево незрілих щурів тримісячного віку на 24 годину після моделювання політравми. У статево зрілих та старих за віком тварин 6-ти та 24- місячного віку ці зміни були менш вираженими. Звертає на себе увагу той факт, що на 14 добу експерименту у тварин усіх досліджуваних груп вміст МСМ та величина ЕІІ мали тенденцію до зниження, хоча рівня інтактної групи тварин ці показники не досягали.
Висновок. Отже, моделювання політравми у тварин різного віку супроводжувалась зростанням як вмісту МСМ, так і величини ЕІІ протягом всіх досліджуваних термінів експерименту.