Остання редакція: 2018-03-21
Аннотація
В основі патогенезу розвитку гіпоталамічного синдрому лежить гіпоталамо-гіпофізарно-ендокринна дизрегуляція, а прояви його у підлітковому віці характеризуються функціональною нестабільністю багатьох регуляторних процесів які залежать від функціонального стану вегетативної нервової системи.
Метою дослідження було вивчити стан варіабельності серцевого ритму (ВСР) у дітей підліткового віку з гіпоталамічним синдромом і надлишковою масою тіла та ожирінням.
Проведено обстеження 37 дітей з гіпоталамічн им синдромом, що поєднувався з надлишковою масою тіла або ожирінням, яким за допомогою комплексу «КардіоЛаб ВСР» визначено ступінь варіабельності серцевого ритму. Контролем служили параметри ВСР у 17 здорових дітей.
Встановлено, що у дітей з гіпоталамічним синдромом має місце зниження загальної активності парасимпатичних та посилення симпатичних відділів нервової системи. При цьому зменшувалися показники mRR (p<0,05), SDNN (p<0,02), pNN50% (p<0,001), зростав IBP та індекс напруження регуляторних систем ІН(SI) (p<0,05).
При спектральному аналізі ВСР виявлено, що у дітей з гіпоталамічним синдромом зменшувався HF (p<0,05), та зростав LF (p<0,02), внаслідок чого показник LF/HF збільшувався (p<0,01).
При ортостатичному навантаженні в умовах гіпоталамічного синдрому переважання симпатичних впливів посилюється внаслідок активації гуморально-метаболічної системи, що засвідчувало зростання у спектрі повільних (низькочастотних хвиль VLF (p<0,05).
Таким чином, при гіпоталамічному синдромі, який супроводжується підвищеною масою тіла або ожирінням відбувається зміна ВСР внаслідок послаблення парасимпатичних впливів та зростання напруженості за рахунок збільшення рівня симпатичних та гуморально-метаболічних впливів.