Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, "XXІІ Міжнародний медичний конгрес студентів і молодих вчених", 23-25 квітня 2018 року

Розмір шрифту: 
ЗМІНИ ПЕРЕКИСНОГО ОКИСНЕННЯ ЛІПІДІВ ТА АНТИОКСИДАНТНОЇ СИСТЕМИ В ТКАНИНАХ ПАРОДОНТУ ПРИ ХРОНІЧНОМУ ПАРОДОНТИТІ
Борис Щепанський

Остання редакція: 2018-03-21

Аннотація


Вступ. Захворювання пародонту – одна з важливих проблем стоматології. Статистичні дані Всесвітньої організації охорони здоров'я зазначають, що приблизно у 90% дорослого населення спостерігається запалення пародонту. Пародонтит є важкою патологією, яка призводить до атрофії альвеолярного відростка та втрати зубів у 46-58% відсотків випадків осіб найбільш соціального віку (35-44 роки). На сьогодні до кінця не є з’ясованою роль прооксидантно-антиоксидантної системи в патогенезі перебігу хронічного пародонтиту.

Метою дослідження було визначення окремих показників системи перекисного окиснення ліпідів (ПОЛ) та антиоксидантної системи (АОС) в слизовій оболонці пародонту мурчаків в динаміці розвитку хронічного пародонтиту (ХП) на 4-ту, 18-ту та 25-ту доби експерименту.

Матеріали та методи дослідження. Досліди були проведені на 40 мурчаках (самцях) масою тіла 0,25-0,27 кг. Тварин розділили на чотири групи по 10 тварин в кожній: інтактні мурчаки – контроль, тварини на 4-ту добу з ХП, тварини на 18-ту добу з ХП, тварини на 25-ту добу з ХП.

ХП відтворювався за методом О. Н. Воскресенського.

З продуктів ПОЛ визначали вміст малонового диальдегіду (МДА), дієнових кон’югатів (ДК). З показників АОС визначали активність супероксиддисмутази (СОД), каталази (КТ), вміст церулоплазміну (ЦП). Статистичні методи обробки результатів дослідження оброблялися за методом варіаційної статистики з використанням критерію Стьюдента.

Результати досліджень та їх обговорення. Проведені експериментальні дослідження показали, що при ХП в слизовій оболонці пародонту мурчаків поступово зростає, в порівнянні з контролем, рівень МДА та ДК у всі досліджувані доби. Паралельно з цим відбувається поступове збільшення, порівняно з інтактними тваринами, активності СОД, КТ, та вмісту ЦП на 4-ту, 18-ту доби, з подальшим зниженням на 25-ту добу експерименту.

Висновок. Збільшення вмісту продуктів ПОЛ та початкове зростання з подальшим зниженням активності ферментів АОС може свідчити про компенсаторну реакцію організму з подальшим виснаженням АОС та розвитком оксидативного стресу.