Остання редакція: 2018-03-21
Аннотація
Швед Олексій, Онопрійчук Дмитро
Особливості перебігу та патоморфологічних змін хворих на ВІЛ-асоційований туберкульоз
Кафедра патологічної анатомії
Науковий керівник: к.мед.н.,доц. Король Тетяна Михайлівна
Вінницький національний медичний університет ім. М.І.Пирогова
м. Вінниця, Україна
Актуальність теми: Україна посіла перше місце в Європі за темпами поширення ВІЛ/СНІДу. Динаміка реєстрації нових випадків ВІЛ-інфікування в Україні за останні 10 років зросла у 2,5 рази.
Мета: Виявити основні морфологічні ознаки в легенях при взаємодії туберкульозної та ВІЛ-інфекції.
Результати: Морфологічні зміни в легенях при взаємодії туберкульозу та ВІЛ-інфекції залежить від стадії інфікування.
1)Ранній етап ВІЛ-інфекції. Виявлено вогнища інфільтратів 0.5-2см. Мікроскопічно зрілі туберкульозні гранульоми з казеозним некрозом, оточеним валом лімфоїдних клітин, макрофагів, епітеліоїдних клітин і клітин Пирогова-Лангханса з вираженим обмеженням фокусів запалення грануляційною тканиною.
2)Помірна імуносупресія при ВІЛ. Плевра: набряк і біляста плівка з нашаруванням фібрину, нерідко видно зрощення парієтального і вісцерального листків плеври. Мікроскопічно виявляли зменшення кількості макрофагів і відсутність епітеліоїдних клітин і клітин Пирогова-Лангханса, а також інфільтрація нейтрофілів в неповноціну гранульому. В бронхах і бронхіолах зміни у вигляді ендо- та панбронхіту.
3)Важка імуносупресія з глибоким ВІЛ. Макроскопічна картина легень характерезувалась субміліарними дисимінаціями, так і вогнищами до 1 см з формуванням пневмогених субплевральних каверн. Плевра в апікальних сегментах різко набрякла, покрита синюшною плівкою. Мікроскопічно виявлено численні фокуси казеозного некрозу, розташовані по ходу кровоносних і лімфатичних судин легень. Навколо казеозного некрозу були виявлені поодинокі незрілі мононуклеарні макрофаги та нейтрофіли.
Висновок: Результати нашого дослідження показали, що супресивна дія ВІЛ-інфекції погіршує перебіг та прискорює генералізацію туберкульозу.