Остання редакція: 2017-04-05
Аннотація
Сьогодні спостерігаються несприятливі демографічні тенденції: зберігаються високі рівні захворюваності підліткового населення, посилюється хронізація хвороб, збільшується кількість підлітків, що належать до груп високого медико-соціального ризику. Не виключенням є і дермато-косметологічна патологія у підлітків.
На основі поглибленого аналізу поширення дермато-косметологічних захворювань, факторів ризику, умов та способу життя, оцінки якості допомоги категорії пацієнтів передбачено розробити комплекс рекомендацій, спрямованих на покращення профілактичної допомоги підліткам із дермато-косметологічною патологією.
У ході дослідження було проведено аналіз літературних джерел, використано дані статистичної документації щодо поширення дермато-косметологічної патології у м. Вінниці, було спеціально створено анкету, що стала основою для виконання експериментальної частини дослідження. Опитування підлітків м. Вінниці відбувалося шляхом групових самозаповнень формалізованих опитувань (анонімне анкетування) у навчальних аудиторіях. Усього опитано 500 респондентів віком 13–16 років, які навчаються у загальноосвітніх закладах міста Вінниці. Кожна вікова група була поділена на основну та контрольну. Опитування дало змогу визначити ступінь обізнаності підлітків щодо проблеми дермато-косметологічної патології, її наявності та ризиків виникнення.
Порівняльний аналіз показників захворюваності і патологічної ураженості підлітків дозволив встановити, що має місце високий рівень поширеності захворювань шкіри і підшкірної клітковини, де переважає вугрова хвороба (35,8%), на другому місці – дерматити (себорейний, контактний, атопічний) −30,4%, на третьому − підлітки з демодекозами − 13,6%.
Чинники ризику дермато-косметологічних захворювань широко поширені серед старшокласників: 49,3% не дотримуються режиму сну, 20,9% − режим перебування на свіжому повітрі, 34,5% − режим харчування, від 16,7% до 67,6% мають порушення в раціоні харчування, у 47,0% відзначаються розумові перевантаження, 33,8% проводять багато часу за комп'ютером, 33,9% мають надмірну вагу, у 20,8% є хронічні захворювання. 23,8% учнів виховуються в неповних сім'ях, 52,2% живуть у складних матеріальних умовах. Чинники ризику частіше зустрічаються у дівчат. Дермато-косметологічні захворювання в основному виникають у віці 12-14 років і здійснюють вплив на спосіб життя хворого (66,3%). Більше чверті (20,7%) старшокласників відмічають підвищену увагу однолітків до своєї проблеми, у зв'язку з чим частина підлітків прагне ухилятися від спілкування з друзями. Більшість старшокласників (52,3%) не мають необхідної інформації про методи і засоби догляду за шкірою, установи, що надають дермато-косметологічну допомогу, хоча потреба в такій інформації дуже висока. Підлітки, що хотіли б отримувати таку інформацію в школах (64,0%), у лікаря-косметолога, в підлітковому центрі або косметологічному кабінеті у лікарів-косметологів (26,7%) та в шкірно-венерологічному диспансері (4,2%).
Отже, дослідження дало змогу оцінити стан проблеми, вжити заходів, що створили б сприятливе середовище для покращення умов та якості життя і розробити практичні рекомендації, спрямовані на покращення профілактичної допомоги підліткам із дермато-косметологічною патологією.
Список літератури
- Коляденко В.Г. Показники якості життя у дерматологічних хворих / В.Г. Коляденко, П.В. Чернишов // Укр. журнал дерматол., венерол., косметол. – 2005. – №2 (17). – С.11-14.
- Пересипкіна Т.В. Динаміка стану здоров’я підлітків України / Т.В. Пересипкіна // Здоровье ребенка. – 2014. – № 1 (52). – С. 12-15.
- Федоренко О. Є. Дерматологічна патологія як медико-психологічна проблема / О.Є. Федоренко //Український журнал дерматології, венерології, косметології. – 2005. – №2. – С.6-9.
- Шевченко С.І. Захворювання шкіри: психосоматичний аспект / С.І. Шевченко // Актуальні проблеми соціології, психології, педагогіки. – 2013.– №19.– С.191-199.