Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
АНАЛІЗ ВМІСТУ ІНВЕРТНОГО ЦУКРУ В СОКОВИХ НАПОЯХ
Анна-Марія Коваль, Богдан Авдєєв, Любов Циб, Анастасія Маршутка, Ірина Охотницька, Діана Кошовська, Ірина Гринів, Наталія Радовська

Остання редакція: 2019-03-30

Аннотація


На даний час згідно з статистичними даними Іnternatіonal Ltd’s Target Group Іndex (TGІ) більше половини населення планети споживають сокову продукцію щодня. Зокрема, в Україні також зростає попит на вживання натуральних соків, які містять необхідну кількість вітамінів, мікроелементів тощо. Проте виробництво даної продукції не завжди відповідає нормам ГОСТу, а здебільшого регулюється ТУ. Це, у свою чергу, призводить до погіршення її якості та створює можливість фальсифікації (розведення водою, додавання цукру тощо).

У відповідності до діючих рекомендацій ВООЗ споживання цукру повинно бути на рівні менше 10% від загальної кількості щоденних калорій, що еквівалентно приблизно 50 г цукру. Проте на фоні збільшення захворюваності населення, пов’язаних із споживанням неконтрольованої кількості цукру, оптимальним рівнем вважається 5 %. Відтак, визначення «прихованого» цукру у соках та нектарах є актуальною проблемою сьогодення.

Обраний нами титриметричний метод відповідно до ГОСТу 18192-72 дозволяє визначити фальсифікацію соків шляхом додавання інвертного цукрового сиропу, що полягає у здатності редукуючих цукрів відновлювати в лужному розчині калій гексаціаноферат (III) в калій гексаціаноферат (II).

Проведені нами дослідження показали, що вміст інвертного цукру у шести популярних яблучних фабричних соках коливається в межах 1,23-3,5 г у перерахунку на 100 г продукту, що відповідає від 5 до 14 % добової норми споживання цукру для дорослої людини. Варто зазначити, що серед досліджених напоїв інформація щодо доданого цукру в їхньому складі відсутня, більше того на 3 пакуваннях із 6 було наявна відмітка «без цукру». У нектарах визначено високий вміст цукру, проте відповідає складу напою.

Отже, досліджені фабричні соки не відповідають вимогам державного стандарту щодо вмісту цукру, включаючи 100%-ий натуральний сік. Відтак, використання напоїв з «прихованим» вмістом цукру є небажаним інградієнтом, особливо в раціоні людей, які хворіють на діабет, ожиріння тощо.