Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
ВИЗНАЧЕННЯ ОСНОВНИХ ПАРАМЕТРІВ ХРИЗАНТЕМИ ЛИСТЯ ДЛЯ СТВОРЕННЯ НОВОЇ ЛІКАРСЬКОЇ СУБСТАНЦІЇ
Юлія Кравченко, Ольга Полонець

Остання редакція: 2019-03-30

Аннотація


Кравченко Юля, Полонець Ольга

ВИЗНАЧЕННЯ ОСНОВНИХ ПАРАМЕТРІВ ХРИЗАНТЕМИ ЛИСТЯ

ДЛЯ СТВОРЕННЯ НОВОЇ ЛІКАРСЬКОЇ СУБСТАНЦІЇ

Кафедра управління та економіки фармації з технологією ліків

Науковий керівник: к. фарм. н., доц. Козир Г. Р.

ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України»

м. Тернопіль, Україна

 

Види роду Хризантема (Chrysanthemum) родини айстрові використовують у народній медицині для лікування запальних захворюваннях шлунково-кишкового тракту, покращення циркуляції кровотоку, підвищення імунітету.  Листки хризантеми містять ефірні олії, жирні та органічні кислоти, фенольні сполуки, флавоноїди, дубильні речовини, вітаміни, сапоніни, що обумовлює доцільність розробки екстракційних препаратів на їх основі.

Ефективність процесу екстрагування значною мірою залежить від технологічних характеристик рослинного матеріалу, фізико-хімічних властивостей екстрагенту та біологічно активних речовин, які вилучаються.

Метою даної роботи було визначення технологічних параметрів листя хризантеми садової багаторічної (Chrysanthemum×hortorum Bailey), що впливають на процес екстракції та шляхи її інтенсифікації.

Одним з найбільш доступних способів інтенсифікації процесу екстракції та збільшення поверхні контакту фаз є подрібнення сировини, що дозволяє зменшити тривалість екстрагування. Першим етапом досліджень було вивчення фракційного складу ситовим аналізом. На повноту екстракції також суттєво впливають такі технологічні характеристики лікарської рослинної сировини: показник набухання, насипна густина, питома густина, коефіцієнт поглинання, об’ємна густина.

Показник набухання визначають для того, щоб знати, який об’єм займає сировина після набухання. Результат дослідження: 5,1 ± 0,9. Для визначає здатності сировини до втрамбовування визначали насипну густину – відношення маси та повного об’єму, що займає подрібнена рослина сировина з порами часток та об’ємом між ними. Встановлено: насипна густина до усадки 0,2136 г/см3 ± 0,0136 г/см3; насипна густина після усадки: 0,2528 г/см3 ± 0,147 г/см3. Питома густина  склала 1,3377 г/см3 ± 0,058 г/см3, об’ємна густина –  0,4247 г/см3± 0,1114 г/см3.

Для визначення об’єму екстрагента, що заливається визначали коефіцієнт поглинання за різницею об’єму екстрагента, яким залили певну кількість сировини, та об’ємом злитої витяжки, віджавши шрот – 2,8330 ± 0,0832.