Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
ВМІСТ ФЕНОЛЬНИХ СПОЛУК У КОРЕНЕВИЩАХ З КОРЕНЯМИ РОСЛИН РОДУ ПРИМУЛА
Ірина Ващишин, Анна Сініченко

Остання редакція: 2019-03-30

Аннотація


Ващишин Ірина, Сініченко Анна

ВМІСТ ФЕНОЛЬНИХ СПОЛУК У КОРЕНЕВИЩАХ З КОРЕНЯМИ РОСЛИН РОДУ ПРИМУЛА

Кафедра фармакогнозії з медичною ботанікою

Науковий керівник: д. фарм. н., проф. С. М. Марчишин

ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України»

м. Тернопіль, Україна

 

Види роду Primula L. широко застосовуються як квітково-декоративні рослини та інтродуковані у Національному ботанічному саду ім. М. М. Гришка НАН України. Багато видів роду Primula L. є цінними лікарськими і вітамінними рослинами, проте до цих пір вони залишаються об'єктами дослідження як перспективні, а багато представників ще не досліджувались.

Зважаючи на вищенаведене, актуальним є комплексне фармакогностичне дослідження культивованих видів роду Primula L. з подальшою перспективою застосування їх як офіцинальної лікарської рослинної сировини. Великий інтерес представляє первоцвіт скельний або примула скельна – Primula saxatilis, примула зубчаста – Primula denticulata і примула Юлії – Primula Juliae.

Метою нашої роботи було визначення вмісту суми флавоноїдів, суми кислот гідроксикоричних та суми фенольних сполук у підземних органах  примули скельної, примули зубчастої та примули Юлії, заготовлених на науково-дослідній ділянці відділу квітниково-декоративних рослин Національного ботанічного саду імені М.М. Гришка НАН України.

Кількісний вміст суми фенольних сполук, суми флавоноїдів і суми кислот гідроксикоричних визначали спектрофотометричним методом на спектрофотометрі Lambda 25 (Perkin Elmer, США) за довжини хвилі 270 нм ‒ сума фенольних сполук (у перерахунку на кислоту галову), 415 нм ‒ сума флавоноїдів (у перерахунку на рутин та на апігенін), 327 нм ‒ сума кислот гідроксикричних (у перерахунку на кислоту хлорогенову та кислоту розмаринову).

Результати досліджень показали, що вміст суми флавоноїдів у підземних органах примули скельної, примули зубчастої та примули Юлії становив 0,29  % (у перерахунку на апігенін) %, 0,08 % і 1,09 % (у перерахунку на рутин), суми кислот гідроксикоричних – 2,49 %, 2,01 % (у перерахунку на кислоту розмаринову) і 1,49 %; суми фенольних сполук ‒ 0,87 %, 1,11 % і 1,46 %, відповідно.