Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
Особливості вальвуліту мітрального клапана у дівчинки
Соломія Тарасівна Левицька, Марія-Юлія Ігорівна Панасюк

Остання редакція: 2019-03-29

Аннотація


Нами було проведено обстеження 11-ти річної пацієнтки. Дитина у супроводі батьків звернулася у ТОДКЛ зі скаргами на задишку при фізичному навантаженні, відчуття серцебиття.

З анамнезу відомо, що  півроку тому у дитини спостерігався епізод респіраторної інфекції. Через місяць – гострий тонзиліт, проводилася антибактеріальна терапія амоксициліном протягом 5 днів. Через місяць – гарячка до 39ºС, болі в суглобах нижніх кінцівок. Генетичний анамнез: батько дівчинки  хворіє на хронічний  тонзиліт, у  бабусі по батьковій лінії  хронічна ревматична хвороба.

При об’єктивному обстеженні межі відносної серцевої тупості: права – по правій пригруднинній лінії, ліва – по лівій середньоключичній лінії, верхня – верхній край ІІІ ребра зліва.

Аускультативно: грубий систолічний шум на верхівці, що проводиться у всі точки, систолічне клацання в V точці. ЧСС: 110 уд/хв., АТ 110/60 мм.рт.ст.. На підставі отриманих даних ( 2 великих критерії (кардит, поліартрит) і докази попередньої стрептококової інфекції), було встановлено діагноз: Гостра ревматична лихоманка.

За даними ЕхоКС:  Ендокардит мітрального клапана (вегетації на стулках), пролапс обох стулок мітрального клапана. Виражена мітральна недостатність. Невелика аортальна недостатність. Значне розширення порожнини лівого шлуночка.

Дівчинку було направлено на дообстеження, проведення диференційного діагнозу між гострою ревматичною лихоманкою й інфекційним ендокардитом та подальшого лікування у Науково – практичний медичний центр дитячої кардіології в м. Києві.

У ході обстеження було підтверджено діагноз інфекційного ендокардиту.

Проведено оперативне лікування в умовах штучного кровообігу – пластика мітрального клапана кільцем (Medtronik № 30), санація інфекційного процесу.

У посівах з вегетацій, крові, зіву  виявлено Streptococcus gordonii.

На даний момент поступила у ТОДКЛ. У ході обстеження: ЕКГ: Синусова тахікардія. Добовий моніторинг за Холтером: 20 467 епізодів надшлуночкової екстрасистолії ( 8,5% від загальної кількості скорочень).

Діагноз: Стан після операції (пластика мітрального клапана кільцем з санацією інфекційного процесу). Кардіопатія з порушенням ритму по типу надшлуночкової екстрасистолії.

Враховуючи, що у дівчинки розвинулися порушення ритму, які можна розцінити як прояви міокардиту та результати бактеріологічного дослідження, що вказують на стрептококову етіологію – що може свідчити на користь гострої ревматичної лихоманки з вальвулітом мітрального клапана.