Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
ВИЗНАЧЕННЯ ЯКІСНОГО СКЛАДУ ТА КІЛЬКІСНОГО ВМІСТУ БІОЛОГІЧНО АКТИВНИХ РЕЧОВИН ВТОРИННОГО СИНТЕЗУ У ПІДЗЕМНИХ І НАДЗЕМНИХ ОРГАНАХ СЕРПІЮ УВІНЧАНОГО
Іванна Василівна Бігун, Тетяна Оленгівна Атаманчук

Остання редакція: 2019-03-30

Аннотація


Serratula coronata L. (серпій увінчаний) – багаторічна трав’яниста рослина з родини Asteraceae, який поширений у Середній Азії, Східній Європі, Східному і Західному Сибіру, на Кавказі та Далекому Сході. В Україні вид представлений у південній частині Полісся, в Лісостепу, за винятком крайнього заходу, північній частині Степу, де рослини зростають розсіяно на сухих луках, по узліссях і в степових чагарниках. В Україні в культурі серпій увінчаний не вирощують. У народній медицині він використовується при епілепсії, неврозах, новоутвореннях, анемії,геморої, ангіні, блювоті, пропасниці.

Актуальним є дослідження біологічно активних речовин Serratula coronata L., які обумовлюють його фармакологічну активність.

Метою нашої  роботи було визначення якісного складу та кількісного вмісту БАР вторинного синтезу – фенольних сполук, флавоноїдів та гідроксикоричних кислот у надземних і підземних органах серпію увінчаного

Для виявлення гідроксикоричних кислот використовували реакцію з 1 % розчином ферум (ІІІ) хлориду. Спостерігали зелено-сіре забарвлення.

Для виявлення флавоноїдів проводили:

1) ціанідинову пробу. Спостерігали забарвлення червоного кольору;

Результати спостережень підтверджують наявність у досліджуваній сировині серпію увінчаного флавоноїдів і гідроксикоричних кислот. Кількісне визначення БАР проводили спектрофотометричним методом на спектрофотометрі Lambda 25 за довжини хвилі 270 нм для суми фенольних сполук, 415 нм для суми флавоноїдів та 327 нм для суми гідроксикоричних кислот.

Результати досліджень показали, що вміст суми фенольних сполук у надземних і підземних органах серпію увінчатого становив (3,97 ± 0,01) % і (9,27±0,01) %, суми флавоноїдів – 2,40±0,02) % і 11,80±0,01) %, суми гідроксикоричних кислот – (5,79±0,01) % і (9,17±0,01) %, відповідно.