Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
ВПЛИВ ГІПОДИНАМІЧНОГО СТРЕСУ НА ОРГАНІЗМ МОЛОДИХ ЩУРІВ РІЗНОЇ СТАТІ
Оксана Олександрівна Болюх

Остання редакція: 2019-03-27

Аннотація


Гіподинамія і наслідки її впливу на організм є важливою проблемою сьогодення. Вона викликає розлади функціонування головного мозку, серцево-судинну патологію, порушення гіпоталамо-гіпофізарно-тиреоїдної осі регуляції, патологію органів ендокринної системи тощо. Наслідки залежать від генетичних факторів, навколишнього середовища, статі, віку

Метою роботи було вивчити зміни в ендокринних залозах молодих щурів самців і самиць, які зазнали впливу гіподинамічного стресу.

Матеріал і методи. Дослідження виконано на 24 безпорідних статевозрілих щурах самцях і самицях віком 3 місяці. Стрес викликали з 1,5- до 3-місячного віку, шляхом обмеження життєвого простору вдвічі.

Отримані результати. При дослідженні гістологічних препаратів у щитоподібних залозах щурів після стресу ступінь вираженості не залежав від статі.

У надниркових залозах зміни були вираженіші у самців. Стиралася чітка зональність кіркової речовини, зростала активність клубочкової і зменшилася пучкової зон.

Мікроскопічні зміни яєчників вказували на хронічне запалення; яєчок – на порушення сперматогенезу, розвиток дистрофічних змін.

У крові щурів інтенсифікувалися процеси пероксидації ліпідів та зросла активність антиоксидантів, суттєвіше в самців. У всіх тварин підвищилися імуноглобуліни A, М, G, циркулюючі імунні комплекси більше у самців. Спостерігалася інволюція тимуса.

Висновок. При гістологічному дослідженні органів ендокринної системи виявлено структурні зміни, які вказують на наявність хронічного запалення, що більше виражено у самців.