Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
Оцінка якості життя та функціональної здатності хворих на хронічну посттромбоемболічну легеневу гіпертензію на фоні терапії препаратами «Ілопрост» та «Силденафіл»
Наталія Богданівна Біскупська

Остання редакція: 2019-03-29

Аннотація


Вступ. Хронічна тромбоемболічна легенева гіпертензія (ХТЕЛГ) останнім часом дедалі частіше розглядається як одна із основних причин підвищення тиску в малому колі кровообігу. Для неї властивий злоякісний клінічний перебіг, розвиток правошлуночкової недостатності та несприятливий віддалений прогноз. Незважаючи на великі досягнення в фармакотерапії даного захворювання, оцінка якості життя пацієнтів впродовж лікування залишається все ще не достатньо вивченою.

Мета: провести оцінку якості життя та виявити особливості функціональної спроможності у пацієнтів із ХТЕЛГ на фоні терапії  препаратами «Ілопрост» та «Силденафіл».

Матеріали і методи. Обстежено 18 пацієнтів із ХТЕЛГ II - Ш ФК (6 жінок віком від 52 до 68 років та 12 чоловіків віком від 44 до 67 років), яких розділили на 2 групи. До I групи увійшло 9 пацієнтів, які отримували терапію ілопростом (5 мкг 6-9 р/добу), до II групи – 9 пацієнтів, що отримували силденафіл (20-80 мг 3 р/добу). Усім пацієнтам до початку та після лікування в госпітальному періоді проводили непряме вимірювання величини тиску в ЛА за допомогою ехокардіографії, оцінку якості життя за допомогою опитувальника LPH та європейської анкети EQ-5D, проводили тест з 6-ти хвилинною ходьбою (6-ХХ) з подальшою оцінкою неприємних відчуттів за шкалою G. Borg та величини споживання кисню.

Результати дослідження. У пацієнтів I групи спостерігали кращі показники якості життя у порівнянні з пацієнтами II групи, вони проходили відстань від 225 до 425 м., приріст ЧСС загалом для групи становив 17 %, збільшення частоти дихання становило від 4 до 15 %, споживання кисню збільшилось на 0.30-1.98 мл/(кгхв.). Загальна сума балів за шкалою G. Borg - 5 б., систолічний тиск в ЛА становив в середньому 58±7 мм. рт. ст. Пацієнти II групи проходили відстань від 245 до 330 м., приріст ЧСС загалом для групи становив 20 %, збільшення частоти дихання становило від 6 до 20 %, споживання кисню збільшилось на 0.60-2.2 мл/(кгхв.). Загальна сума балів за шкалою G. Borg - 7 б., систолічний тиск в ЛА становив в середньому 66±8 мм. рт. ст.

Висновок. У хворих на ХТЕЛГ застосування аерозольного ілопросту супроводжується більш вираженим зниженням систолічного тиску в ЛА, підвищенням якості життя та збільшенням толерантності до фізичних навантажень у порівнянні з пацієнтами, що отримували силденафіл.