Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
СТАН ЙОДНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЖІНОК РЕПРОДУКТИВНОГО ВІКУ У ТЕРНОПІЛЬСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Оксана Олександрівна Чукур

Остання редакція: 2019-03-27

Аннотація


Чукур Оксана

СТАН ЙОДНОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ  ЖІНОК РЕПРОДУКТИВНОГО ВІКУ  У ТЕРНОПІЛЬСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Кафедра внутрішньої медицини№1

Науковий керівник: д- р мед. наук, проф. Н. В. Пасєчко

ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет

імені І. Я. Горбачевського МОЗ України»

м. Тернопіль, Україна

Йодний дефіцит (ЙД) є однією з найбільш актуальних проблем охорони здоров’я. Підвищення інтересу до проблеми  ЙД в Україні за останні роки спричинене  зростаючою поширеністю тиреоїдної патології  серед дорослого населення, високою частотою тимчасової і стійкої непрацездатності.

Мета роботи. Оцінити ступінь ЙД  у жінок Тернопільської області та надати теоретичне обґрунтування для розробки шляхів  подальшого подолання ЙДЗ.

Матеріал та методи. Вивчення стану йодного забезпечення проводили серед вагітних жінок (19-44 роки) у першому триместрі вагітності  в "Жіночій консультації міського пологового будинку" в місті Тернополі (30 жінок), після одержання висновку етичної комісії та їх письмої згоди. Для оцінки ступеня вираження ЙД визначали концентрацію йоду у разових порціях сечі за допомогою церій-арсенітного методу Sandell-Koltoff  в модифікації  Dunn.

Результати та обговорення. Недостатнє йодне забезпечення спостерігалось у 43,3% обстежених вагітних, медіана йодурії становила в середньому склала  81,96 мкг/л із діапазоном коливань від 26,53 до 135,87 мкг/л. Така ситуація  призводить до надмірної хронічної тиреоїдної стимуляції, гіперплазії ЩЗ та можливий негативно вплив  на фізичний розвиток та стан центральної нервової системи у плода та дитини з формуванням знижених критеріїв вродженого інтелекту та розумовим відставанням на всіх етапах наступного життя. У 26,7% вагітних  концентрація йоду в сечі відповідала нормальному інтервалу (150–230 мкг/л) і становила в середньому 175,29 мкг/л. Надлишкове надходження йоду в організм, при медіані вище 230 мкг/л, було виявлене у 30% вагітних. Із них у 10%  жінок  медіана йодурії була вищою 500 мкг/л з діапазоном коливань від 682,77 до 791,03 мкг/л, що свідчить про надмірне вживання йоду. Для адекватного йодного забезпечення вагітним жінкам необхідно проводити моніторинг  надходження йоду в організм у вигляді йодованої солі та препаратів йоду з контрольним  визначенням тиреоїдного гормонального статусу та  концентрації йоду в сечі.

Висновки. Оцінка йодного забезпечення  жінок свідчить, про важкий ступінь ЙД, що   вимагає термінових профілактичних заходів, спрямованих на подолання ЙД у групах підвищеного ризику, до яких належать жінки репродуктивного віку ( в першу чергу вагітні).