Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
ЗАСТОСУВАННЯ МУЛЬТИСПІРАЛЬНОЇ КОМП'ЮТЕРНОЇ ТОМОГРАФІЇ У ДІАГНОСТИЦІ ОБСТРУКТИВНОЇ ЛЕГЕНЕВОЇ ПАТОЛОГІЇ
Петро Андрійович Чукур

Остання редакція: 2019-03-27

Аннотація


Чукур Петро

ЗАСТОСУВАННЯ МУЛЬТИСПІРАЛЬНОЇ КОМП'ЮТЕРНОЇ ТОМОГРАФІЇ У ДІАГНОСТИЦІ ОБСТРУКТИВНОЇ ЛЕГЕНЕВОЇ ПАТОЛОГІЇ

Кафедра внутрішньої медицини№1

Науковий керівник:    доцент А.О.Боб

ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет

імені І. Я. Горбачевського МОЗ України»

м. Тернопіль, Україна

Мультиспіральна комп’ютерна томографія (МСКТ) на сьогодні є найбільш ефективним методом дослідження хронічних запальних захворювань бронхолегеневої системи із залученням дрібних дихальних шляхів та їх змінами на рівні звуження дихальних бронхіол внаслідок бронхіоліту і ремоделювання стінок бронхіол з формуванням клапанного механізму повітрянаповнення альвеол у хворих на ХОЗЛ та бронхіальну астму (БА).

Мета роботи. Оцінити морфофункціональний стан легеневої паренхіми та термінальних відділів респіраторного тракту за допомогою денситометричних показників МСКТ і об'єктивно оцінити їх динаміку.

Матеріал та методи. Загальна кількість хворих, які обстежувались у відділенні променевої діагностики Тернопільської університетської лікарні на ХОЗЛ та БА становить  2,8 % від загальної кількості обстежених хворих за рік на МСКТ. Обстеження хворих проводились на КТ-сканері Aquilion TSX – 101A виробництва фірми “Toshiba”, (Японія, 2009).

Результати та обговорення. Одержанні аксіальні зрізи принципово відрізняє МСКТ від усіх інших рентгенологічних методів. МСКТ  підвищує достовірність денситометричних показників, можливість кількісної оцінки щільності досліджуваних тканин і середовищ, який дозволяє досліджувати шари легеневої тканини товщиною від 0,5 мм. Проведення МСКТ в динаміці  у 50% хворих на ХОЗЛ і БА виявили  значні патологічні процеси у вигляді «повітряних пасток», різні ступені розвитку емфіземи, фіброзні зміни, були, деформуючий бронхіт, бронхоектази, які при звичайних дослідженнях не виявлялись. МСКТ  дозволяє за допомогою денситометричних показників об'єктивно оцінювати ступінь фіброзних та емфізематозних змін легеневої тканини, проводити дослідження тонких шарів на основі стандартних аксіальних зрізів, та отримати реконструкцію без будь-якої деформації зображення.

Висновки. Враховуючи хронічний прогресуючий перебіг ХОЗЛ та БА, з метою подальшого моніторингу морфофункціонального стану легень і повітряпрохідних шляхів проводять контрольну МСКТ у всіх хворих цієї категорії для оцінки ефективності проведених лікувальних заходів.