Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
МОДУЛЯЦІЯ СИСТЕМИ L-АРГІНІН – ОКСИД АЗОТУ І ЖОРСТКІСТЬ АОРТИ У ХВОРИХ НА ПРОГРАМНОМУ ГЕМОДІАЛІЗІ
Наталія Святославівна Недільська

Остання редакція: 2019-03-25

Аннотація


Недільська Наталія, Сусла Богдан, Говда Олександр

МОДУЛЯЦІЯ СИСТЕМИ L-АРГІНІН – ОКСИД АЗОТУ І ЖОРСТКІСТЬ АОРТИ У ХВОРИХ НА ПРОГРАМНОМУ ГЕМОДІАЛІЗІ

Кафедра невідкладної та екстреної медичної допомоги

Науковий керівник: д-р мед. наук, доц. О. Б. Сусла

ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет імені І. Я. Горбачевського МОЗ України»

м. Тернопіль, Україна

 

У сучасних умовах важливим є пошук нових терапевтичних стратегій для зменшення проявів артеріальної жорсткості як предиктора серцево-судинної смертності у хворих із термінальною нирковою недостатністю.

Мета роботи – оцінити ефективність комбінації попередника оксиду азоту аргініну глутамату і цитопротектора мельдонію на швидкість поширення пульсової хвилі (ШППХ) по аорті у комплексному лікуванні хворих на хронічному гемодіалізі (ГД).

У дослідження було включено 38 ГД-пацієнтів із клапанною кальцифікацією та артеріальною гіпертензією (чоловіки, 22; вік, (50,2±1,5) року; тривалість ГД, (38,6±6,8) місяця). Переважали хворі з хронічним гломерулонефритом (39,5 %). ШППХ на каротидно-стегновому відрізку визначали за допомогою ультразвуку. Основна група (n=20) на тлі базисного лікування отримувала аргініну глутамат (4 г/д парентерально 3 рази на тиждень у день ГД, в міждіалізні дні – 3 г/д перорально) і мельдоній (0,5 г/д парентерально та 0,5 г/д перорально, відповідно), а група порівняння (n=18) знаходилась на стандартній терапії. Період спостереження в обох групах склав 12 місяців; модифіковане лікування складалось із трьох 2-місячних курсів на рік. Дані представлено як середні значення та їх стандартні помилки (M±m). Застосовували Т-тест Вілкоксона, U-критерій Манна-Уітні.

До кінця спостереження у хворих основної групи встановлено зменшення (на 12,3 %) ШППХ по аорті ((13,0±1,0) vs. (11,4±0,8) м/с; Z=2,97, р=0,003), водночас у пацієнтів групи порівняння динаміка жорсткості аорти була не значущою ((13,7±0,8) vs. (13,3±0,7) м/с; Z=1,43, р=0,154), причому річна зміна зазначеного показника у хворих, які перебували на різних лікувальних програмах, відрізнялась (р=0,043).

Таким чином, (1) включення до комплексного 12-місячного лікування комбінації аргініну глутамату і мельдонію у хворих на програмному ГД призводить до зменшення артеріальної жорсткості, відтак – (2) ендотеліопротекція може бути одним із ефективних інструментів зниження серцево-судинного ризику у таких пацієнтів.