Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
НОВІ НАПРЯМКИ ДИЗАЙНУ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ У ФАРМАЦІЇ
Богдана Вікторівна Бондар, Катерина Василівна Будзівула, Дар`я Сергіївна Дикун

Остання редакція: 2019-03-21

Аннотація


Бондар Богдана, Будзівула Катерина, Дикун Дар'я

НОВІ НАПРЯМКИ ДИЗАЙНУ НАУКОВИХ ДОСЛІДЖЕНЬ У ФАРМАЦІЇ

Кафедра управління та економіки фармації з технологією ліків

Науковий керівник – д.фарм.н., проф. Т.А.Грошовий

ДВНЗ «Тернопільський державний медичний університет

імені І.Я. Горбачевського МОЗ України»

м. Тернопіль, Україна

 

На будь-якому етапі створення лікарських засобів - від скринінгу біологічно активних сполук, розробки лікарської форми, проведення доклінічних досліджень, створення аналітичної нормативної документації до проведення клінічних та постклінічних досліджень - необхідно використовувати певні методичні прийоми, які дозволяють отримати об’єктивну інформацію про досліджуваний об’єкт. Створення нових лікарських препаратів вимагає багаторічних досліджень та значних фінансових затрат. Дизайн наукових досліджень (НД) повинен бути організований таким чином, щоб на кожному етапі отримувати оптимальний результат.

В зарубіжних фармацевтичних компаніях опрацьована методологія НД, яка включає сучасні досягнення математичної статистики та інформаційних технологій. Існують спеціальні фірми, які проводять курси навчання «GMProject», що включає дизайн та планування експериментів.

Метою роботи було провести аналіз тенденцій дизайну НД у фармації.

Методи дослідження. Аналіз і узагальнення наукових публікацій з питань дизайну експерименту у фармації – синтез біологічно активних сполук, фармакологічний скринінг, фармацевтичний аналіз, технологія лікарських препаратів, біофармацевтичні та маркетингові дослідження.

Основні результати. Встановлено, що найчастіше при проведенні НД використовують плани дисперсійного та регресійного аналізу. Однак, дизайн НД з використанням вказаних планів експериментів має обмеження при вивченні великої кількості фармацевтичних факторів.

В останні роки при проведенні НД в фармації використовують штучні нейронні мережі (ШНМ). ШНМ - це біологічно натхненні комп'ютерні програми, призначені для імітації способу, яким людський мозок обробляє інформацію. Опрацьовані наукові статті з використанням ШНМ при проведенні НД у фармації, виявлені переваги використання вказаного методу у порівнянні з планами дисперсійного та регресійного аналізу.

Висновки. Серед нових напрямків дизайну НД у фармації особливої уваги заслуговує метод ШНМ.