Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
ПЕРЕВАГИ РАННЬОГО КОНТАКТУ «ШКІРА-ДО-ШКІРИ» У ВИХОДЖУВАННІ ПЕРЕДЧАСНО НАРОДЖЕНИХ НЕМОВЛЯТ
Уляна Володимирівна Сатурська, Остап Володимирович Сатурський

Остання редакція: 2019-03-22

Аннотація


Кафедра педіатрії №2

Науковий керівник: д-р мед.наук, проф. Г.А. Павлишин

ДВНЗ “Тернопільський державний медичний університет імені І.Я. Горбачевського МОЗ України”

м. Тернопіль, Україна

Вступ. Застосування раннього контакту «шкіра-до-шкіри» (ШДШ) у передчасно народженої дитини із матір’ю є порівняно новим та ефективним методом виходжування передчасно народжених немовлят. Контакт «шкіра-до-шкіри» є запорукою гармонійного розвитку та кращої адаптації малюка, підтримує фізіологічну стабільність, терморегуляцію, цикл сну, сприяє грудному вигодовуванню. Мета дослідження - вивчення ефективності раннього контакту ШДШ на частоту розвитку некротичного ентероколіту (НЕК), грудне вигодовування у передчасно народжених дітей на момент виписки.

Матеріали та методи. Під спостереженням знаходились немовлята з гестаційним віком 26-29 тижнів: 26 передчасно народжених пацієнтів, які мали контакт ШДШ та 37 дітей – без застосування ШДШ (група контролю). Залежно від початку контакту ШДШ, діти були розділені на дві групи –  група 1 (ранній контакт ШДШ – впродовж першого тижня життя) включає 15 немовлят (57,7%), група 2 (початок – після першого тижня) – 11 (42,3%).

Результати. У дітей без ШДШ контакту частота розвитку НЕКу становила 24,32%, а у дітей, які мали контакт ШДШ – 7,7%, що було у 3,2 разу менше (р<0,05), ніж у групі контролю. На момент виписки 27,03% немовлят без контакту ШДШ знаходилися на грудному та змішаному вигодовуванні, тоді як у групі дітей, які мали контакт ШДШ – 95% перебували на грудному та змішаному вигодовуванні, що було у 3,5 разу більше (р<0,05). Водночас, виявлено залежність від початку застосування контакту ШДШ: відсоток немовлят, які мали грудне вигодовування при виписці, був вищим у групі, в якій контакт ШДШ розпочинався протягом першого тижня (70,0%), а у групі немовлят, яким починали застосовувати контакт ШДШ після першого тижня, грудне або змішане вигодовування при виписці отримували 25,0% недоношених дітей.

Висновок. Ранній контакт ШДШ попереджує розвиток НЕКу та сприяє збереженню грудного вигодовування у передчасно народжених дітей.