Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
Вплив електромагнітного випромінювання на рівень активності ферментів щитоподібної залози у щурів
Оксана Сергіївна Пащеківська

Остання редакція: 2019-03-30

Аннотація


Актуальність.Здоров’я на теперішній час має не тільки медичне, але й соціальне значення. Цілеспрямоване використання електромагнітної енергії в різноманітних галузях діяльності людини призвело до того, що електромагнітне випромінювання (ЕМВ) у десятки тисяч разів перевищує природний електромагнітний фон. Причиною виникнення захворювань людини у 70% випадках є вплив ЕМВ діапазону 800-950 МГц, який використовується у стільниковому зв’язку.                                                          Мета.Вивчити зміни рівня активності ферментів щитоподі-бної залози (основ Шиффа, каталази та супероксиддисмута-зи) у нелінійних щурів при дії ЕМВ діапазону 800-950 МГц.                                                                                                      Матеріали та методи.Дослідження проведено на 24-х (3-х та 5-и місячних) нелінійних білих щурах, розділених на 2 групи: експериментальна (1-а група) та контрольна (2-а гру-па).Випромінювання діапазоном 800-950  МГц моделювали за допомогою апарату “ЕМІБІО” (Україна) та використовували колориметричний та спектрофотометричний методи.

Результати.Встановлено, що через 45 діб після 90 хвилин-ного щоденного впливу ЕМВ: у щитоподібній залозі тримі-сячних щурів експериментальної групи відмічається вірогідне підвищення основ Шиффа на 24,1% у порівнянні з тримісячними щурами групи контроля. У п’ятимісячних щурів експериментальної групи відмічається також незначне підвищення основ Шиффа на 17% у порівнянні з п’ятимісячними щурами групи контроля; концентрація каталази вірогідно підвищується у тримісячних щурів експериментальної групи на 42% у порівнянні з тримісячними щурами групи контроля. У п’ятимісячних щурів експериментальної групи відмічається істотне підвищення концентрації каталази в щитоподібній залозі на 72,2% у порівнянні з п’ятимісячними щурами групи контроля; концентрація СОД у тканині щитоподібної залози у тримісячних щурів експериментальної групи під-вищена на 35,2% у порівнянні з тримісячними щурами групи контроля. У п’ятимісячних щурів експериментальної групи відмічається значне підвищення концентрації СОД у тканині щитоподібної залози на 78,3% у порівнянні з п’ятимісячними щурами групи контроля. Це може вказувати на активацію адаптаційних процесів у клітинах у відповідь на підвищення утворення активних форм кисню.

Висновки.Збільшення всіх показників в отриманих резуль-татах свідчить про активацію антиоксидантної системи та негативний вплив електромагнітного випромінювання на щурів.