Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
ЕКОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ІКСОДОВИХ КЛІЩІВ ТА ЇХ ЗВ'ЯЗОК ІЗ КЛІМАТИЧНИМИ УМОВАМИ В ТЕРНОПІЛЬСЬКІЙ ОБЛАСТІ
Діана Володимирівна Савків

Остання редакція: 2019-03-14

Аннотація


Антропогенний вплив призвів до зростання середньорічної температури на Землі впродовж останнього століття. Поряд із цим фіксуються значні коливання температур повітря та опадів. Унаслідок змін клімату зростає кількість та збільшується територія поширення збудників та переносників інфекційних хвороб людини, у тому числі іксодових кліщів. Унаслідок цього зростає ризик зараження людей трансмісивними хворобами, у тому числі Лайм-Бореліозом, що залишається важливою медико-біологічною проблемою у світі та Україні, зокрема.

Метою дослідження було дослідити екологічні особливості іксодових кліщів та встановити зв'язок між їх кількістю та кліматичними змінами в Тернопільській області.

Для аналізу використано статистичні дані про кількість випадків укусів іксодовими кліщами у Тернопільській області за період з 2010 по 2018 роки, здійснено їх порівняння та співставлення з метеорологічними даними області.

Аналіз даних показав, що із зростанням середньорічних температур і відносної вологості, кількість нападів іксодових кліщів на тварин та людей збільшується. Зокрема, за вказаний період середньостатистичне зростання кількості укусів кліщами щорічно становить близько 11%, а середньорічний приріст температури становить 0,1ºС. Очевидно, це пов’язано з тим, що із зростанням температури зростає показник відносної вологості, що необхідно для нормального розвитку іксодових кліщів.

Отже, нами показано, що збільшення кількості іксодових кліщів та відповідно укусів ними прямо пропорційна зростанню середньорічних температур та вологості в Тернопільській області, зокрема.