Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
ЗМІНИ ШВИДКІСНИХ ПОКАЗНИКІВ СПІРОГРАМИ ПРИ ТЮТЮНОПАЛІННІ
Степан Стефанчук, Іванна Осадчук, Олеся Стефанчук

Остання редакція: 2019-03-30

Аннотація


Тютюнопаління дуже розповсюджене серед молоді в Україні. За даними С.Г. Біляєва 49,8% чоловіків і 44,3% жінок мають цю шкідливу звичку, яка згубно впливає на стан здоров’я, є причиною інвалідності та передчасної смерті. Цей вплив пов'язаний не лише з дією нікотину, а й наявністю шкідливих домішок: кадмію, аміаку, свинцю, арсену, бензпірену тощо, частина яких відноситься до першого класу небезпеки. L.Adler – лікар, який вперше встановив взаємозв'язок між раком легень і тютюнопалінням (Adler, 1912). З того часу накопичено багато переконливих свідчень про роль тютюнопаління як фактора ризику розвитку багатьох захворювань легень (The European tobacco control, 1997-2017).

Метою нашого дослідження було вивчити зміни показників зовнішнього дихання у молодих чоловіків-курців. Дослідження проводилось методом спірометрії за допомого спірометра «Spirolab III» (виробництва «MIR S.r.l, Італія). Проводили кількісний аналіз отриманих показників з акцентом на FEV1, FVC, FEV1/FVC і FEF25-75, які рядом авторів вважаються предикторами розвитку патологічного процесу із залученням дихальних шляхів дрібного калібру. Тип поведінки курця визначали за анкетою Хорна, ступінь нікотинової залежності – за тестом Фагенстрема.

У дослідженні брали участь 28 чоловіків-курців та 14 здорових чоловіків без нікотинової залежності (група порівняння) віком 22-27 років. Статистична обробка результатів здійснювалась на персональному комп'ютері з використанням сформованої бази даних пацієнтів у програмі "Statistica® for Windows 6.0" та Microsoft Excel 2010 з використанням методів варіаційної статистики та кореляційного аналізу.

За даними спірометрії у трьох осіб досліджуваної групи було встановлено наявність дихальної недостатності легкого ступеню за обструктивним типом з переважанням ураження на рівні дрібних бронхів. У інших, не зважаючи на відсутність дихальної недостатності, було виявлено зниження FEV1 на 29 %, FVC на 24 %, FEV1/FVC на 20 %, FEF25 на 23 %, FEF50 на 36 %, FEF75 на 41%. Відзначена достовірна кореляція FEF25-75 і стажу куріння з зворотним співвідношенням.

Отже, зниження цих показників, а особливо FEF25-75 можна використовувати як маркер раннього розвитку обструкції дихальних шляхів середнього і дрібного калібру та мотиваційний критерії для переконання припинення паління.