Open Conference Systems - Тернопільський Національний Медичний Університет, XXIII Міжнародний й медичний конгрес молодих вчених, 15-17 квітня 2019 року

Розмір шрифту: 
ПРОБЛЕМА ПОШИРЕННЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ СЕРЕД ЧЛЕНІВ ОДНІЄЇ СІМ'Ї
Наталія Вікторівна Коваленко

Остання редакція: 2019-03-12

Аннотація


Повітряно-крапельні інфекції особливо добре реалізують себе у тісних суспільних колах, до прикладу у сім'ях. За останні 3роки у Тернопільській області зареєстровано 52 випадки сімейного туберкульозу(ТБ) із зараженням 2 і більше членів однієї сім'ї.

У пацієнта О., 42р. під час проходження профогляду на фоні задовільного самопочуття виявлено зміни у легенях, рекомендовано дообстеження  у обласному протитуберкульозному диспансері.  Після проведення стандартного набору обстежень остаточний діагноз: мультирезистентний ТБ легень(МРТБЛ)(21.09.2018) (дисемінований) Дестр+ МБТ+ М- К+ Резист І (HRZE) Гіст0 Кат4 Ког3(2018).

Члени сім'ї хворого обстежені як контактні особи. У результаті діагноз одного з них: ризик МРТБЛ(21.09.2018) нижньої частки справа (інфільтративний) Дестр+ МБТ- М- К- Гіст0 Кат4 Ког3(2018). Обом пацієнтам призначено терапію протитуберкульозними препаратами II ряду. На період тривання інтенсивної фази досягнено знебацилення пацієнта О. та отримано позитивну рентген динаміку у обох хворих.

Аерозольний шлях передачі, значна контагіозність мікобактерії та її стійкість у навколишньому середовищі, а також висока сприйнятливість людського організму ставлять ТБ у розряд епіднебезпечних інфекцій. Ці та інші чинники (щільність населення, неблагоприємні матеріально-побутові умови, недостатній рівень санітарної культури та просвітницької роботи, відмова від вакцинації) створюють замкнуте епідколо, що є чудовим ґрунтом для процвітання інфекції. Всі названі умови чітко реалізуються у сімейному колі. Тому кожен крок у роботі будь-якого медичного працівника має носити превентивний характер спрямований на попередження запуску ланок  епідпроцесу.